Alespoň jednou za život postihne intimní problém v podobě zánětu močového měchýře či trubice téměř každou ženu. A kdo si jím jednou prošel, udělá vše proto, aby se mu příště vyhnul. Přitom zánět močového měchýře není ani podle doktorů problémem souvisejícím se špatnou hygienou, jak si mnozí myslí.

„Neexistují žádné důkazy, které by jednoznačně prokázaly, že nesprávné utírání nebo nošení příliš těsného prádla vede k infekcím močových cest,“ uvedla profesorka medicíny na lékařské fakultě Bostonské univerzity Dr. Kalpana Gupta pro The New York Times.

Kdy jsou antibiotika nevyhnutelná

Když přijdete k lékaři, většinou vám provede vyšetření moči, zkontroluje krev a na základě výsledků předepíše vhodná antibiotika. Akutní zánět močového měchýře případně močové trubice již domácí lékárničkou léčit spíš nedoporučí.

Středověké ženy menstruovaly volně pod svými šaty a krev jim stékala po nohách.
Krvácení do mechu, věznění v chýši. Muži v historii menstruující ženy nenáviděli

„Většina zánětů močového měchýře je dána bakteriální infekcí a je třeba je řešit antibiotiky. Obzvlášť, pokud na ně žena trpí často. Není třeba shánět urologa, stačí zajít k praktickému lékaři a vzít s sebou vzorek ranní moči,“ vysvětluje prostřednictvím poradny na webu ulekare.cz praktický lékař MUDr. Aleš Ducháček.

Účinná přírodní léčba

Pokud však nemluvíme o vážném a komplikovaném zánětu, nebo je problém teprve v počátcích, lze se nejprve obrátit na podpůrné prostředky, kterými mohou být brusinky ve formě extraktu, ale ještě lépe uděláte, když dáte šanci D-manóze.

V léčbě močové infekce totiž hraje dle Barbory Soukupové, která téma rozebírá v bakalářské práci na téma Močové infekce u žen, D-manóza významnou roli, a to z důvodu masivního vylučování do moče, kde na sebe váže bakterie Escherichia coli.

Přírodní antibiotika mají oproti chemickým nemalé výhody.
Zaplňte si lékárničku přírodními antibiotiky. Fungují a nemají vedlejší účinky

„Bakterie následně nemají možnost uchytit se na stěně ledvin, na sliznici močového měchýře, ani v močové trubici. A ve chvíli, kdy se bakterie není schopna uchytit na sliznici, odplouvá s proudem moči. D-manóza je proto právem považována za přírodní formu antibiotik, která působí velmi rychle a efektivně,“ uvádí autorka ve své práci.

Proč právě D-manóza

V nedávné studii z března roku 2022 se uvádí, že ačkoliv nekomplikované infekce močových cest často samy vymizí (asi v 15 až 45 %), téměř všechny jsou léčeny antibiotiky. Z důvodu vzrůstající rezistence vůči antibiotikům lze tuto informaci brát jako první krok k tomu, abychom se u nekomplikovaných stavů alespoň pokusili léčit onemocnění jiným způsobem. A právě D-manóza je navrhována jako první možné řešení, jelikož je díky svým schopnostem považována za přírodní formu antibiotik.

Zdroj: Youtube

Pro léčbu D-manózou je i studie ze srpna letošního roku, která mimo jiné popisuje funkci D-manózy v těle. Dle této studie se sice nejméně 90 % požité D-manózy vstřebá v horní části střeva, ovšem zvláštností je, že nedochází k její metabolizaci organismem. 

V důsledku toho nedochází k jejímu ukládání v játrech nebo jiných orgánech, ale je vylučována bez přeměny do moči ledvinami. Asi 60 minut po požití se proto D-manóza v nezměněné podobě dostane do močových cest, kde pomáhá odvést potřebnou službu. D-manóza navíc nemá ani po dlouhodobém užívání žádný vliv na lidský metabolismus.

Sestra ošetřuje nemocného při epidemii španělské chřipky
Nejsmrtelnější pandemie v dějinách: Hrozivé nákazy zabily desítky milionů lidí

Podle autorky zmiňované bakalářské práce působí navíc D-manóza velice rychle, a to během jednoho až tří dnů a přináší tak rychlou úlevu od bolesti. „Po vymizení příznaků se doporučuje užívat D-manózu alespoň sedm následujících dní jako prevenci recidivy,“ vysvětluje v práci Barbora Soukupová.

Jiné studie nadšení nesdílí

Dřívější studie z roku 2020 však stejné nadšení pro D-manózu nesdílí. „Přírodní cukr D-manóza je některými považován za alternativu antibiotik, ovšem navzdory jejímu rozsáhlému použití nebyla dosud potvrzena její schopnost vykazovat aktivitu podobnou antibiotikům změnou bakteriálního růstu,“ stojí ve studii.

Dáte‑li proto D-manóze šanci, či nikoliv, záleží pouze na vašem rozhodnutí a aktuálních symptomech. V případě, že jsou příznaky nemoci silné až nesnesitelné, nemá smysl s návštěvou lékaře otálet.