Všeho je podle ní třeba jíst s mírou. Tedy nepřehánět to s množstvím masa, mléka ani sóji. Pro Deník rozebrala, jak se na tom konkrétní rostlinné produkty mají. „Legislativně je ošetřeno, že nápoje vyrobené ze sóji a dalších rostlinných surovin se nemohou nazývat mlékem,“ zdůraznila. Totéž ale neplatí u produktů, které jsou jejich výrobci prezentovány jako náhražky masa či sýrů.

Sójový nápoj

Sója obsahuje poměrně vysoké množství bílkovin (neboli proteinů). „V kravském mléce jsou ale na rozdíl od ní plnohodnotné bílkoviny, které jsou důležité především pro růst organismu u dětí a pro jeho obnovu u starších lidí,“ řekla Dostálová. Složení sójového tuku je podle ní naopak pozitivnější než mléčného, lepší je i využití masných kyselin. To ale neplatí u sušených sójových nápojů, které navíc obsahují hodně sacharidů.

Nutriční terapeutka Věra Boháčová
Pečivo do jídelníčku patří. Lepek zbytečně démonizujeme, říká Věra Boháčová

Problémem pro děti, ženy v plodném věku a muže je též vyšší obsah kyseliny fytové. „Ta je vhodná jen pro ženy po menopauze, které přichází o pohlavní hormony estrogeny. Fytoestrogeny obsažené v sóje totiž mají podobnou strukturu,“ uvedla Dostálová.

Zatímco v mléce je třicetiprocentní využitelnost důležitého vápníku, v sóje jen desetiprocentní. Sója je navíc podle Dostálové vyšším alergenem než mléko. Navíc, na rozdíl od mléka, bývají sójové nápoje zahuštěné „éčky“, kupříkladu kyselinou citronovou. Tento rostlinný nápoj ale může být částečným řešením pro lidi, kteří nesnesou mléčnou laktózu.

Další rostlinné nápoje

Rýžové nápoje obsahují podle Dostálové prakticky jen škrob. „Někdy je tam i hodně arsenu,“ dodala. Pozitivní složení tuku naopak shledává v ovesných nápojích. „Beta-glukany mají vliv na předcházení srdečně cévních onemocnění,“ řekla.

Hodně „éček“ je v mandlových nápojích. „Mandle jsou hodnotná potravina, ale drahá. Proto jich tam bývá tak do dvou procent,“ řekla.

V makových nápojích je podle ní dobré složení masných kyselin. „Do určité míry je to ale riziková potravina, protože se tam může, i přes legislativní limit, vyskytnout kadmium,“ řekla. Ve všech těchto nápojích je navíc maloučko využitelného vápníku.

Sójové „maso“

Sója obsahuje antinutriční látky, které snižují využitelnost důležitých minerálů. „Pokud člověk místo masa konzumuje jen výrobky ze sóji, chybí mu železo,“ řekla Dostálová. S tím, že sójovým „masem“ je i známé tofu vysrážené ze sójového nápoje do podoby „tvarohu“.

Martin Hutař vede firmu Probio, která hospodaří na farmě ve Velkých Hostěrádkách na Břeclavsku. Zpracovává ekologické plodiny, vyrábí z nich na 1500 produktů a provozuje i unikátním bezlepkovým mlýnem.
Martin Hutař: Posledních sto let cpeme do potravin spoustu zbytečných látek

Pozitivem podle ní je, že v sójovém „mase“ chybí cholesterol a tuk. „Tyto náhražky masa se totiž většinou nedělají ze sójových bobů, ale bílkovin,“ osvětlila profesorka.

Rostlinné „sýry“

Jak uvedla Dostálová, vyrobeny jsou především z modifikovaného škrobu. „Chybí tam bílkoviny, které jsou v opravdových sýrech,“ řekla. Zdůraznila, že tyto „sýry“ ani další rostlinné produkty neobsahují vitamín B12, pokud jím konkrétní výrobek není obohacen. Vegani jej proto musí pravidelně užívat. Nezbytný je především pro správnou funkci krvetvorby.