Když jí lékaři řekli, že má vážné a život ohrožující onemocnění, neuměla si život s vývodem představit. Náročné byly zvlášť první měsíce. „Nevěděla jsem, jestli budu moct chodit do práce a dělat co mám ráda,“ svěřila se Deníku.
Obávala se, že se jí druzí budou štítit. „Plno lidí si totiž myslí, že když máte stomii (otvor v břiše, kterým je ven vyvedeno střevo nebo močové cesty, aby se člověk mohl vyprazdňovat – pozn. red.), tak jste špinavý,“ popsala Ředinová.
Po roce narazila na pacientskou organizaci ILCO, kde poznala plno šťastných lidí s vývodem. Nyní tam působí jako proškolená dobrovolnice. „Třeba nedávno jsem v nemocnici navštívila dvě ženy, které mají čerstvý vývod. Když mě viděly, byly rády, že se s ním dá tak dobře žít,“ přiblížila. Je hrdá, že spolek loni získal ocenění Neziskovka roku v kategorii Malá neziskovka.
Prevence je podle ní důležitá proto, aby člověk vývodu předešel. „Pokud se pravidelně nevyprazdňuje nebo ho dlouhodobě bez příčiny bolí záda, je dobré zajít na vyšetření. Může mu totiž růst polyp a časem přerůst v rakovinu,“ uvedla. Lidé nad padesát mají každých deset let na kolonoskopii chodit i v případě, že žádné potíže nepociťují.
Screeningy i samovyšetření
Preventivním vyšetřením různých typů rakoviny se věnovala osvětová výstava v prostorách Poslanecké sněmovny. I přes výdobytky medicíny totiž každý rok na rakovinu asi osmadvacet tisíc lidí umírá. „Zastřešujeme jedenáct pacientských organizací v onkologii,“ zmínila za pořádající spolek Hlas onkologických pacientů jeho místopředsedkyně Michaela Tůmová.
Poškození plič lékaři zachytí třeba díky screeningu. „Do programu se mohou přihlásit lidé, kteří kouří dvacet a více cigaret denně nebo jsou bývalými kuřáky a je jim od pětapadesáti do čtyřiasedmdesáti let. Většinou je osloví praktický lékař,“ řekla Deníku pneumoložka Ivana Čierná Peterová z Českého občanského spolku proti plicním nemocem.
V případě souhlasu lidi v programu vyšetří plicař, který vedle rakoviny může díky nízkodávkovému CT zjistit třeba i fibrózu plic. „Poměrně často u člověka diagnostikujeme chronickou obstrukční plicní nemoc, nebo astma,“ uvedla lékařka.
Prevence zachraňuje životy
Prevence podle odborníků zachraňuje životy. „Pokud se na malý nádor přijde včas, žena má až devadesátiprocentní šanci na vyléčení. Dvacet let screeningu zachránilo více než padesát tisíc životů,“ sdělila pozitivní čísla ředitelka Aliance žen s rakovinou prsu Štěpánka Pokorná.
Ženám nad pětačtyřicet je mamografické vyšetření každé dva roky hrazeno z veřejného pojištění. Prsa si lze i průběžně samovyšetřit prohmatáním. Stejně tak si muži mohou hlídat varlata.
Záštitu nad akcí ve Sněmovně, kde bylo možné vyzkoušet si samovyšetření na maketách, převzali předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová, ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (oba TOP 09) a předseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Bohuslav Svoboda (ODS). „Rakovina se týká prakticky každé širší rodiny,“ upozornila Pekarová.
Nejčastější onkologická onemocnění žen (z celkového počtu onkologických pacientek)
- prsa: 16 %
- ženské pohlaví orgány: 11 %
- tlusté střevo: 5 %
- plíce: 5 %
Nejčastější onkologická onemocnění mužů (z celkového počtu onkologických pacientů)
- prostata: 16 %
- plíce: 10 %
- tlusté střevo: 7 %
Screeningové programy
Rakovina prsu: www.mamo.cz
Rakovina děložního hrdla (čípku): www.cervix.cz
Rakovina tlustého střeva a konečníku: www.kolorektum.cz
Rakovina plic: prevenceproplice.cz
Zdroj: Hlas onkologických pacientů