Podle studie, jejíž výsledky zveřejnil SÚKL, Valneva vyvolává vyšší hladinu protilátek proti původnímu kmeni covidu než Pfizer. Při ochraně je přinejmenším stejně účinná – nezabrání onemocnění, ale snižuje možnost těžkého průběhu a úmrtí. Je dvoudávková a zatím bude určena k první vakcinaci. Na využití při přeočkování dosud chybí data. Kdy a v jakém množství se dostane do Česka, ale není ještě stanoveno.

Ilustrační foto.
Covidová čísla v Česku opět rostou. Experti varují před silnou podzimní vlnou

EMA zahájila i hodnocení vakcín Pfizer a Moderna upravených na omikron, které v budoucnu taktéž mají přijít i do Česka. Nyní lékaři očkují vakcínami proti původnímu kmeni covidu. „Ty z osmdesáti až pětaosmdesáti procent chrání před vážným průběhem,“ uvedl ředitel Biologického centra Akademie věd ČR Libor Grubhoffer.

Možné přeočkování

Vůči vakcínám jsou odolnější nyní převládající nakažlivější subvarianty omikronu BA.4 a BA.5, které se šíří i v Česku. Podle údajů Státního zdravotního ústavu ale lidé, kteří se jimi nakazí, nemají horší průběh infekce než u jiných omikronových variant.

Základní vakcinaci v Česku zatím absolvovalo téměř 6,9 milionů lidí, na třetí dávku si doposud došly asi 4,2 miliony z nich. V průběhu léta či na podzim se budou na očkování moci dostavit ti, kteří mají zájem i o čtvrtou dávku. SÚKL ji doporučuje lidem nad osmdesát a chronicky nemocným nad šedesát let. Zmíněnou třetí dávku oproti tomu doporučuje všem dospělým, kteří mají delší než pětiměsíční odstup od té druhé.

Covidové oddělení nemocnice v západočeských Domažlicích
Svět v následujících pěti letech? Vědci nastínili možné pandemické scénáře

Podle viroložky Hany Zelené ze Zdravotního ústavu v Ostravě mohou mít ale z přeočkování benefit jen ti, kteří nemoc dosud neprodělali a patří k rizikové skupině. „Mladí a zdraví, kteří covid prodělali, mají dlouhodobou imunitu. A s případnou reinfekcí lidé v nemocnicích takřka nekončí,“ řekla Deníku. „Rozhodnutí musí zůstat na každém člověku,“ dodala.

Očkování zůstane dobrovolné

Tak tomu podle náměstka ministra zdravotnictví Josefa Pavlovice i bude. Ministerstvo považuje očkování za základní nástroj prevence, zůstane ale dobrovolné. „Při vývoji epidemie, která je definována vlastnostmi varianty omikron, neočekáváme v rámci České republiky zavádění covid pasů,“ řekl Pavlovic Deníku. S tím, že při cestách do zahraničí je ale dobré si zjistit, jak to je tam.

Vedle benefitů může mít očkování i stinné stránky. Lékaři sdružení v Iniciativě 21 apelují, ať před tím stát nezavírá oči. Kupříkladu kardioložka Hana Štefaničová se po vakcinaci setkala s kardiologickými a neurologickými problémy u do té doby zdravých, mladých a aktivních lidí. „Někteří museli kvůli poklesu výkonnosti přerušit sportovní trénink či závodní sezónu,“ řekla.

Očkování proti koronaviru. Ilustrační snímek
Kontroverzní zákon v Rakousku neprošel. Očkování proti covidu nebude povinné

Podle ředitele sekce registrací SÚKL Tomáše Boráně v Česku zřejmě v souvislosti s očkováním vektorovou vakcínou (tedy AstraZenecou nebo Janssenem) zemřel jeden člověk na trombózu. SÚKL zároveň přijal na dvanáct tisíc hlášení na méně či více závažné nežádoucí účinky. Do dubna údaje zveřejňoval měsíčně, nově tak bude činit jednou ročně v informačním zpravodaji. Za loňský rok koncem června.