Průjmy a zvracení po požití hub patří k základním příznakům otravy. Samozřejmě záleží na tom, jaké houby člověkMUDr. Kateřina Kotíková vede Toxikologické informační středisko VFN.MUDr. Kateřina Kotíková vede Toxikologické informační středisko VFN.Zdroj: Se svolením VFN zkonzumuje. Houby obsahují různé látky, které se po konzumaci začnou v organismu chovat jako méně či více nebezpečný jed, a zasahují v těle různé orgány.

„Naše nejjedovatější houba je muchomůrka zelená. Když ji sníte, může vám poškodit játra a ledviny. V některých případech pak pomůže jen transplantace jater, ve výjimečných případech může člověk následkem otravy touto houbou zemřít,“ říká lékařka Kateřina Kotíková, vedoucí Toxikologického informačního střediska pražské Všeobecné fakultní nemocnice.

„Pokud zkonzumujete jedovaté hřibovité houby, ty zas tak závažné otravy nezpůsobují, ale mohou být příčinnou těžké dehydratace způsobené průjmy a zvracením.“

Jaká je první pomoc u otravy houbami?

Jestliže máte podezření na otravu muchomůrkou zelenou, vyrazte do nemocnice. Obvykle během 7–13 hodin se totiž otrava po snězení téhle jedovaté houby projeví úporným zvracením a průjmy. Bez účinné pomoci nastává za 24–36 hodin závažné poškození jater a ledvin a člověku hrozí i smrt.

Žlutý hřib kovář se také nachází v seznamu ohrožených druhů
Plný košík hub? Pozor na hřiby, jejich sběr může skončit otravou i pokutou

Obecně platí u všech otrav houbami, že je třeba podat aktivní uhlí, kterému se také říká černé. Pití mléka při otravě houbami je mýtus a nemá žádné odůvodnění. Člověk může čekat nanejvýš to, že se díky konzumaci mléka ještě víc pozvrací.

Samoléčba u většiny hub stačí

Otravu houbami, s výjimkou muchomůrky zelené, lze většinou zvládnout bez fatálních následků. Pokud se jedná o otravu hřibovitými houbami – to jsou ty, co mají zespoda kloboučku rourky – nebezpečí není tak velké.

Sezonu hub čeká vrchol.
Houby: Nejlepší podmínky jsou nyní v Orlických horách, na Ostravsku či Jesenicku

„Lidé tyto otravy často mohou zvládnout doma s podáváním aktivního uhlí. K lékaři by měl pacient vyrazit, když by hrozila dehydratace, tedy v případě, úporného průjmu a zvracení. Lékařskou pomoc je dobré vyhledat i tehdy, když se otráví malé dítě, či starší člověk. Těm hrozí dehydratace ve větší míře a někdy je nutné, aby je v nemocnici zavodnili,“ vysvětluje doktorka Kotlíková.

Lupeny jsou vždy podezřelé

Když někdo požije houby, které mají zespodu kloboučku lupeny, vždy existuje riziko záměny s muchomůrkou zelenou, ať už to byly žampiony, bedly nebo holubinky.

Muchomůrka červená
Jedovatých hub přibývá. Při otravě nepijte mléko ani alkohol, varuje lékař

„Při podezření na záměnu hub radím co nejdříve jet k lékaři a vzít s sebou zbytky hub, případně vzorek biologického materiálu (zvratky, stolici). Lékař pak rozhodne, jestli je nutné provést toxikologické vyšetření nebo dokonce podat antidotum, což je protijed. Antidotum podávané při otravě muchomůrkou zelenou nepůsobí přímo proti jejím toxinům, ale chrání játra v podobě látek, získávaných z ostropestřce mariánského. Podává se nitrožilně ve vysokých dávkách. Kapky či tabletky, které mají lidé třeba doma v podobě doplňků stravy, by rozhodně nestačily,“ dodává doktorka Kotíková.

Když nevíte, volejte toxikologům

Lidé většinou vědí, jaké houby snědli. Ale stává se také, že už houby dostali nakrájené, zmrazené, či sušené. Pak u příznaků otravy nevědí, co přesně zkonzumovali a měli by vždy raději vyrazit k lékaři.

Při podezření na otravu houbami je možné situaci pacienta zhodnotit s Toxikologickým informačním střediskem na akutních telefonech: 224 91 92 93 a 224 91 54 02. Informace tu odborníci poskytují nepřetržitě a otravy s nimi konzultují i lékaři z ambulancí, nemocnic nebo záchranné služby.