„Jmenuji se Tadeáš Šíma, je mi 25 let a jsem absolventem oboru Plánování a řízení krizových situací na ČVUT v Praze. Od 17 let ve volném čase cestuji za hranice naší země,“ říká o sobě Tadeáš.

„Jmenuji se Tadeáš Šíma, je mi 25 let a od 17 let ve volném čase cestuji za hranice naší země.“
Tadeáš ŠímaTadeáš ŠímaZdroj: Tadeáš Šíma

Loni vyrazil na kole, ale většinu předchozích cest absolvoval také velmi dobrodružnou formou a to autostopem. „Procestoval jsem státy západní Evropy, Balkán, Blízký východ. V roce 2012 jsme s kamarádem Tomášem vylezli na nejvyšší sopku Asie (Damávand 5610 m.n.m.). O rok později jsme uskutečnili výpravu do střední Asie, konkrétně do Kyrgyzstánu a Tádžikistánu, kde jsme objevovali pohoří Ťan Šan a Pamír,“ popsal Tadeáš.

Tadeáš ŠímaTadeáš ŠímaZdroj: Tadeáš Šíma Tadeáš ŠímaTadeáš ŠímaZdroj: Tadeáš Šíma

Dále následovaly výpravy autostopem do států Gruzie a Arménie, Turecko, Albánie, Kosovo. Do Afriky se Tadeáš vypravil poprvé v roce 2016, kdy vyjížděl ze svých rodných Prachatic. „V plánu bylo dojet až do Kapského Města v JAR. Přes Německo a Francii jsem došlapal španělské Barcelony, kde jsem se nalodil na trajekt směr Tanger,“ uvádí mladý cestovatel.

„Procestoval jsem státy západní Evropy, Balkán, Blízký východ."
Tadeáš ŠímaTadeáš ŠímaZdroj: Tadeáš Šíma

V Maroku pak dojel do hlavního města Rabat, tam měl v plánu zařídit víza do Mauritánie a Senegalu, takže zde strávil celý víkend. Když se jel v sobotu projet k oceánu, tak si mladíka vyhlídla parta místních hejsků, která jej přepadla a okradla o kolo. Tím pádem musel Tadeáš předčasně zpátky domů.

„Cestuji velice nízkorozpočtově. Noci trávím ve stanu nebo nocuji u místních.“
Tadeáš ŠímaTadeáš ŠímaZdroj: Tadeáš Šíma

On se však nevzdal a do Afriky se vrátil v roce 2017 na podzim. Tentokrát ale nevyrážel z Prachatic. „Vyrazil jsem v listopadu 2017, z Maroka až do Kapského Města v Jihoafrické republice. Projel jsem již zmiňované Maroko, Západní Saharu, Mauritánii, Senegal, Gambii, Mali, Burkinu Faso, Ghanu, Togo a Gabon,“ vysvětluje Tadeáš a dodává.

„Cestuji velice nízkorozpočtově. Noci trávím ve stanu nebo nocuji u místních,“ vysvětlil. Celou cestu po Sahaře si dokonce sám vařil, na dalším putování nakupoval u cesty a trhal si banány přímo ze stromů.

Tadeáš ŠímaTadeáš ŠímaZdroj: Tadeáš Šíma Tadeáš ŠímaTadeáš ŠímaZdroj: Tadeáš Šíma

„Zřídka musím utrácet za hotely. Pouze ve velkých městech, kde musím řešit byrokracii ohledně víz, která sháním během cesty,“ podotkl Tadeáš.

Letos se do Afriky vydává znovu a o svých cestách by následně rád sepsal knihu, na kterou vybíral peníze prostřednictvím crownfoundigové služby Hithit, Tadeáš vybíral 100 tisíc korun a podařilo s emu od dárců posbírat dokonce 137 tisíc.

Tadeáš ŠímaTadeáš ŠímaZdroj: Tadeáš Šíma Tadeáš ŠímaTadeáš ŠímaZdroj: Tadeáš Šíma

Aktuálně má kolo Tuwan A1 29" od Apatche, který je jeho velkým podporovatelem a pozor, nejedná se o elektrokolo. Mladý muž musí všechno poctivě sám „odšlapat“.

Na dopravním prostředku proběhlo několik  úprav - brzdy, pláště, bude se měnit vidlice, budou se upravovat řídítka na polohovací. Aktuálně také Tadeáš shání sponzora na foto výbavu - chce fotit/točit wildlife a adekvátní výbava něco stojí.

„Zřídka musím utrácet za hotely. Pouze ve velkých městech, kde musím řešit byrokracii ohledně víz, která sháním během cesty.“
Tadeáš ŠímaTadeáš ŠímaZdroj: Tadeáš Šíma

Táda také znovu poletí do Konga za kamarádem, třineckým rodákem, Arthurem Sniegonem z neziskové organizace Save elephants. Tentokrát se opravdu hodně zapojí. Bude mít na starosti projekt fotopastí, které bude instalovat v národním parku Odzala-Kokoua. Fotopasti. Fotopasti pak poslouží k monitoringu divokých zvířat a mohly by přispět k boji proti pytlákům. Pak se přesune přes Kamerun do Mali, odkud vyrazí na kole tentokrát přes státy, kterým se při minulé expedici vyhnul (Pobřeží Slonoviny, Libérie, Sierra Leone, Guinea, Guinea Bissau). Poveze i nafukovací člun, na kterém by rád sjel některé části afrických toků. Tato expedice potrvá zřejmě opět sedm měsíců. Je to předběžný plán.

Tadeáš ŠímaTadeáš ŠímaZdroj: Tadeáš Šíma Tadeáš ŠímaTadeáš ŠímaZdroj: Tadeáš Šíma

Při loňském setkání Táda s Arthurem objížděli ale parky, letos už je to o určité spolupráci i kvůli tomu, že se tam Tadeáš může zdržet na delší dobu.

Tadeášovu cestu je možné sledovat na: www.facebook.com/nakolepresafriku/, nebo na: www.tadytada.cz, popřípadě pomocí sociální sítě Instagram.