V kauze figurují lékaři z pěti krajů, vše vyšetřuje pardubická policie. Její mluvčí Markéta Janovská potvrdila, že dalším obviněným je plzeňský lékař. „Také ve vašem kraji probíhají procesní úkony spojené s uvedenou vyšetřovanou kauzou," informovala Janovská.

„Nezlobte se, ale nebudu se k tomu vyjadřovat. Podepsal jsem, že budu dodržovat mlčenlivost, a mám zakázáno mluvit i od svého právníka," sdělil ve středu Deníku Petr Zeman, o jehož operaci slovenského prezidenta se můžete dočíst zde.

Podle našich informací je podezřelý z toho, že psal svým jménem i jménem svých kolegů falešné zprávy na vymyšlené úrazy vytipovaných pacientů. Posudky posílal pojišťovnám, které proplácely fiktivní poranění z úrazového pojištění. Zeman je jediným obviněným lékařem z Plzeňska, ale policie už vyslýchala i další jeho kolegy.

Podle mluvčí FN Gabriely Levorové se trestní věc týká soukromé osoby a nikoliv nemocnice, proto se k ní nechce vyjádřit. Celou skupinu údajných podvodníků tvoří více než dvě desítky lidí, přičemž zdravotníci tvoří asi polovinu. „Obvinění lékaři působí jako specialisté v oboru ortopedie, chirurgie a traumatologie v krajích Pardubickém, Libereckém, Ústeckém, Středočeském, v Praze a nově i v Plzeňském kraji," sdělila Janovská.

Z organizování všeho je podezřelý pojišťovací agent a fotbalový sudí Eduard Pekař z Liberecka.

Jde o desítky milionů

Skupina se údajně dopouštěla podvodů od roku 2010 do 2013 a způsobila škodu skoro 40 milionů korun. „V měřítku Krajského ředitelství policie Pardubického kraje jde o ojedinělou akci jak svým rozsahem, tak počtem nasazených policistů," řekla Janovská.

V případě prokázání viny hrozí obviněným trest pět až deset let za mřížemi.

Na podezřelé pojistné události upozornila první Pojišťovna České spořitelny. Podle její mluvčí Jany Jiráskové vyhodnotil interní systém v roce 2013 některé smlouvy jako podezřelé. Opakovala se jména lékařů, čísla účtů i doporučené rehabilitace. Podvody kriminalisté objevili i u dalších pěti pojišťoven, jeden úraz byl uplatňován i u několika pojišťovacích ústavů. Celkem bylo zjištěno 218 podvodů. „Jde o největší případ se znaky podvodného jednání v historii nejen naší pojišťovny, ale v životním pojištění vůbec," řekla Jirásková.

František Mareš, náměstek generálního ředitele Pojišťovny České spořitelny, uvedl, že pojišťovna má systém, který sleduje podezřelé okolnosti a vyhodnocuje nebezpečí vzniku možného pojistného podvodu. „Ani tentokrát nás nezklamal. Podvodníci měli vše dokonale připravené a nezavdali nám pro podezírání mnoho důvodů. Proto i samotné odhalení rozvětvené organizované skupiny bylo složité," popsal generální ředitel pojišťovny.