Navíc podle generálního ředitele Plzeňské teplárenské Tomáše Drápely má spalovna kromě územního rozhodnutí už i stavební povolení. „Bylo vydáno ve středu," potvrdil Deníku Drápela.

Proti spalovně nehlasoval ve čtvrtek ani jeden z městských zastupitelů. A své si k ní přijel do Plzně říci také poslanec Vít Bárta, který čekal na své vystoupení několik hodin.

Spalovnu podpořili kromě občanských a sociálních demokratů a komunistů také topkaři a část Občanů.cz. „Od všech odborníků mám informace, že spalovna je nutná a ztráty nepřinese," podotkl Marcel Hájek (Občané.cz).

Bárta zastupitele varoval a ptal se, zda se v následujících letech nezvedne kvůli projektu cena tepla a zda to není ´plíživá cesta k privatizaci teplárny´. Proti spalovně vystoupil i jeden z obyvatel Chotíkova, který upozorňoval na zhoršené životní podmínky, které jim stavba přinese.

Michala Vozobule (TOP 09) zajímalo, jak se spalovna dotkne městské vyhlášky o odpadech, kterou radnice připravuje už léta, ale neúspěšně. „Když schválíme spalovnu, kde vezme teplárna odpad? Je to důležité," připomněl Vozobule s tím, že zároveň se zelenou pro spalovnu zároveň souhlasili zastupitelé s odkoupením společnosti Plzeňské komunální služby.

Drápela potvrdil, že vyhláška a spalovna spolu samozřejmě souvisí. „Plzeňské komunální služby odkoupíme a pokud nebude výběrové řízení na svoz odpadu úspěšné, budeme odpadky svážet jako teplárna sami," uvedl Drápela.

Objevily se i obavy, aby Plzeňané nepřestali třídit odpad, když půjde o to, aby se co nejvíce odpadu spálilo. To ale odborníci vylučují. „Nepotvrdilo se to nikde tam, kde už spalovnu mají," uvedl poradce Plzeňského kraje pro nakládání s odpadem Vladimír Dlouhý (ODS).

Spalovna Chotíkov

Ve středu získala stavební povolení. Bude stát zhruba dvě miliardy korun a spálí 95 tisíc tun komunálního odpadu ročně. Zastupitelé souhlasili, aby Plzeňská teplárenská odkoupila společnost Plzeňské komunální služby, a je možné, že odpady začne v Plzni svážet právě teplárna.