Žalobu na Fakultní nemocnici v Plzni podala Plzeňanka Květuše Sádlová. Při operaci v únoru 2009, kdy jí na Gynekologicko-porodnickém oddělení FN odstraňovali dělohu a myom, jí prý personál omylem ponechal v těle preparační tampon. Na vše se však přišlo až po čtyřech letech. Žena si stěžovala na bolesti a následné vyšetření na konci února 2013 odhalilo cizorodé těleso. O několik dní později lékaři ženě z břicha vyjmuli zánětlivý 'pseudotumor' velký šest krát sedm centimetrů, který se kolem tamponu vytvořil.

To, že se tampon do těla dostal právě při operaci v roce 2009, žena dokládá znaleckými posudky. Zástupci fakultní nemocnice to však odmítají s tím, že tyto tampony se při takovýchto zákrocích nepoužívají a že tampon se v těle mohl ocitnout již dříve. Odpovědnost proto odmítají.

Květuše Sádlová skutečně nepodstoupila první operaci. Před více než pětatřiceti lety jí operovali slezinu. Podle znalce chirurga je však nepravděpodobné, že by uvnitř byl tampon po tak dlouhou dobu, aniž by se objevily potíže. Další operace už jí dělali jen ve fakultní nemocnici.

V letech 2007 a 2008 zde žena prodělala tři operace dělohy. „Měla jsem ale pořád problémy, proto jsem se rozhodla pro odstranění dělohy, což byl v pořadí čtvrtý zákrok na stejném oddělení, a při něm se to muselo stát," vysvětlila žena. Vyšetření, které navíc žena před operací v únoru 2009 podstoupila, neodhalilo žádné cizí těleso.

Znalkyně z oboru gynekologie a porodnictví Olga Hlaváčková z Písku pak ve svém znaleckém posudku uvádí, že tampon se do dutiny břišní mohl dostat tak, že při zákroku prostě vyklouzl z kleští. Jejím závěrem je pak to, že tampon byl v břiše ponechán skutečně při operaci v roce 2009. „Je vyloučeno, aby tam byl ponechán před tím," je přesvědčená lékařka.

„Protokol o rouškách a tamponech se při těchto operacích nevede, ale instrumentářka vše pečlivě počítá. Není možné, aby si něčeho takového nevšimla," argumentovala zástupkyně fakultní nemocnice Anna Havlíčková. Již z minulosti je ovšem známá řada případů, kdy k něčemu takovému došlo.

Květuše Sádlová žádá po fakultní nemocnici 342 tisíc korun za bolestné a více než 1,6 milionu korun jako náhradu nemajetkové újmy. Zaplatit chce též částky, které vynaložila za znalecké posudky. Žena se s nemocnicí původně chtěla domluvit mimosoudně, k dohodě ale nedošlo.

„Trváme na tom, aby nemocnice nesla odpovědnost. Moje klientka měla mnohaleté potíže, mohla kdykoli zemřít na sepsi," uvedl její právní zástupce David Sedláček a zdůraznil, že před operací v letech 2007 až 2009 žena prošla celou řadou vyšetření, která žádné cizí těleso neodhalila.

Kauzu včera otevřel plzeňský okresní soud. Jednání bylo odročeno na prosinec s tím, že příště budou vyslechnuti lékaři, kteří ženu operovali v roce 2009, ale i v roce 2013, kdy cizí těleso vyndali.