Nedělní mač sezony v Praze mezi Spartou a Viktorií Plzeň je každopádně magnetem, u fanoušků Plzně budí větší zájem než většina venkovních zápasů, které Viktoria odehrála v evropských pohárech. Na 26. kolo domácí Synot ligy se na pražskou Letnou chystá hned 1800 fandů Plzně.

„Nepřekvapuje mě tolik lidí ani vyšší zájem než o některé zápasy v pohárech, protože jde o prestižní zápas a Praha je blízko," tvrdí dlouholetý fanda Viktorky Roman Bakala.

Pět kol před koncem drží Plzeň v tabulce první místo s osmibodovým náskokem před Spartou, v případě výhry i remízy se výrazně přiblíží obhajobě. „Máme to ve vlastních nohou," říká Bakala. Fanoušek doufá, že se rozhodčí vyvarují excesů a neovlivní zápas jako ve středu na Dukle. „Ať vyhraje ten lepší," dodává. Nedělní duel odřídí Miroslav Zelinka.⋌více viz Sport

Souboj titánů: Sparta vyzve na Letné Viktorii

Viktoria a Sparta. Lepší týmy u nás nenajdete. Dva nesmiřitelní rivalové na sebe narazí v neděli večer v Praze na Letné ve šlágru jara. Vyprodané tribuny uvidí zápas napjatě očekávaný fotbalovými fanoušky v celé republice.

Synot liga spěje ke svému závěru, nervozita stoupá na všech frontách. „Moje rodina to teď se mnou nemá jednoduché, bývám podrážděný a nervózní," přiznal otevřeně trenér Viktorie Karel Krejčí.

Navenek ale na něm není nic znát. „Na kluky v kabině se snažím působit klidně. Nebylo by dobré, kdyby mezi ně přišel nervózní trenér," usmívá se kouč.

Když po čtvrtém kole přebíral mužstvo, ztrácela Viktoria na Spartu pět bodů. A dnes? Plzeň jede na Letnou s osmibodovým náskokem.

„Kdyby mi někdo při mém příchodu k mužstvu řekl, že pět kol před koncem budeme mít náskok na Spartu osm bodů, nevěřil bych mu. Mít takový náskok je pro nás samozřejmě výhoda. A já na hráčích vidím velké odhodlání, že o něj nechtějí přijít ani po zápase na Letné. Chceme uhrát takový výsledek, který by nám dal klid do závěru soutěže," přeje si trenér Krejčí.

Viktorii čeká na Letné bouřlivá a vyhecovaná atmosféra. Nepodlehnout jí a udržet nervy na uzdě, to by mohlo být klíčem k úspěchu.

„Budu na kluky apelovat, aby emoce krotili. Mají ale dost odkopáno, takové zápasy sehráli nejen v lize, takže věřím, že atmosféře nepodlehnou," uvedl plzeňský kouč, jehož tým vyhrál poslední tři vzájemné ligové duely.

Jenže po výhře prahne i Sparta. „Chceme Plzeň porazit. Musíme zmobilizovat síly a zvládnout zápas tak, jak jsme v této sezoně zvládali těžká utkání," prohlásil trenér Sparty Zdeněk Ščasný.

Který z obou koučů bude v neděli večer spokojenější?

Tři scénáře. Co bude dál?

VÝHRA SPARTY

Téhle variantě nejvíc věří sázkaři, třeba u Fortuny na ni jdou tři čtvrtiny vkladů. Zatímco Plzeň může, Sparta musí: jedině vítězství jí nesebere naději na titul.

Kdyby sparťané vyhráli, stáhli by manko na Plzeň na pět bodů. I v tomhle případě by však Viktoria měla všechno ve svých rukou, do posledních čtyř kol sezony by šla s pohodlným náskokem.

Spartu děsí černá statistika: sedmkrát z posledních devíti ligových zápasů inkasovala jako první. Na druhou stranu zatím doma neztratila ani bod.

REMÍZA

Malé vítězství pro Plzeň. Rozdíl by zůstal osmibodový, přičemž ve zbytku sezony bude ve hře už jen 12 bodů. V takovém případě by partu ze západu připravil o titul jen nevídaný kolaps.

Po zítřejší remíze by Plzeň mohla mít jistý titul už v příštím kole: stačilo by jí doma 
s Ostravou uhrát víc bodů než Sparta v Teplicích.

Plichtou končí šlágr šlágrů výjimečně. Poslední ligová remíza přišla v létě 2013 v Plzni, po nudném zápasu na ukazateli skóre svítilo 0:0. Zítra by to byla pro Spartu ztráta, pro Plzeň úspěch.

VÝHRA VIKTORIE

Pokud Viktoria zvítězí, bude skoro hotovo: v posledních čtyřech kolech by jí k titulu stačil bod. Ten by mohla uhrát už příští týden s posledním Baníkem. Plzeň by 
k historicky první obhajobě titulu posunulo i jakékoliv zaváhání Sparty, která by po zítřku ztrácela už 11 bodů.

Mimochodem, Plzeň by 
15. ligovým vítězstvím za sebou vyrovnala rekord Sparty ze sezony 1999/2000.

A ještě jeden detail: trofej pro mistra se bude předávat 14. května po posledním kole. Plzeň hraje na Slavii, Sparta má doma Jihlavu.