Čtyři roky odnětí svobody a vyhoštění na pět let. Takový trest si včera vyslechl u Okresního soudu Plzeň-město Rumun József Barthus, který napadl svého krajana paličkou na maso. Rozsudek zatím není pravomocný, jelikož si státní zástupce ponechal čas na rozmyšlenou.

„Trestní sazba je stanovená na tři až deset let. Obžalovaný se dopustil těžkého ublížení na zdraví s možnými následky a svým činem mohl způsobit smrt. Svému spolubydlícímu, který také pochází z Rumunska, vyhrožoval smrtí,“ zdůvodnil rozsudek předseda senátu Vladimír Žák.

Barthus nad tím, co se stalo, vyjádřil lítost. „Nikdy jsem neměl problémy se zákonem. Chtěl jsem, aby mi problémový spolubydlící dal pokoj. Nabízel jsem mu i nějaké peníze,“ řekl.

Spolubydlícímu však údajně vyhrožoval zabitím pistolí nebo mečem. „Nic takového bych neudělal, nemám na pistoli ani peníze,“ hájil se Barthus. Řekl také, že kdyby ho chtěl zabít, mohl si vzít nůž nebo sekeru.

Rumun ho prý předtím několikrát bezdůvodně napadl a také mu vyhrožoval.

„Barthus ho napadl posilněný alkoholem, když ležel v posteli, a paličkou na maso mu zasadil osm až devět úderů do horní části těla. Zkrat to nebyl,“ četl z obžaloby předseda senátu Žák.

Poškozený musel být hospitalizovaný a utrpěl mimo jiné vpáčivou zlomeninu lebky. Jak se dostal obžalovaný k paličce na maso, si nepamatuje. Hádky vznikaly hlavně kvůli tomu, že oba muži pracovali ve směnném provozu, ale každý jinak.

Studenti protestem upozornili na současnou klimatickou krizi.
FOTO: Středoškoláci protestovali proti ignorování změn klimatu