Výstava připomíná, že letos 29. prosince to bude 130 let, co se v Plzni narodil kardinál Josef Beran. „Chtěli jsme představit kardinála Berana nejen jako silnou osobnost, která odolala tlaku obou totalit, jež poznamenaly Evropu ve 20. století, ale ukázat také Josefa Berana – člověka. Muže, který se navzdory drsným zkušenostem smál, chápal slabosti druhých a odpouštěl,“ uvedl Plzeňan David Brabec, autor výstavy a syn Danuše Brabcové, praneteře Josefa Berana.

Rodina kardinála Berana schraňuje nejen jeho osobní předměty, např. ústřižek jeho vězeňské uniformy z koncentračního tábora v Dachau, či korespondenci, kterou vedl se svou sestrou v době, kdy byl internován komunistickým režimem a v níž je možné nalézt i zašifrované zprávy, ale také příběhy, které se v rodině předávají z generace na generaci. „Slečna Mařenka Lindauerová kdysi uklouzla a spadla do řeky. Okolo šel mladý učitel Josef Beran, který za ní skočil a vytáhl ji. Tak se seznámili rodiče kardinála Josefa Berana,“ vypráví Danuše Brabcová.

Biskup Tomáš Holub připomíná, že kardinál Beran měl silný vztah k Plzni a k českému národu. V roce 1965, kdy byl jmenován kardinálem, musel tehdejší Československo opustit. Zemřel v roce 1969 ve vatikánském exilu. V poslední vůli projevil přání být pohřben v rodné zemi. To se mu splnilo až letos. Ostatky kardinála Berana od dubna spočívají v katedrále sv. Víta na Pražském hradě, kam byly převezeny z vatikánské Svatopetrské baziliky, kde byl jako jediný Čech pochován vedle papežů.