Propouštění v plzeňském Panasoniku vyvolalo vlnu emocí. Jak jsme informovali, od dubna se bez práce octne 149 tamních pracovníků z výroby i ostatních pozic.

Vyhozené zaměstnance popudilo především prohlášení, že je podnik vybral na základě jejich ohodnocení. „Výrok nás hluboce uráží a poškozuje zejména v očích budoucích zaměstnavatelů," napsala Deníku jedna z pracovnic.

Pracovníci píší

Žena nebyla jediná. Do redakce dorazila řada ohlasů, které dnes zveřejňujeme. Jejich autory, ačkoliv svá jména uvedli, ponecháváme na jejich vlastní žádost v anonymitě.

Téměř všechny e-maily se shodují, že se Panasonic zbavuje kmenových zaměstnanců a ponechává si pracovníky najímané přes agentury.

„Jak to může být možné?" pokládá řečnickou otázku jeden z mužů. „Jednoduše, za agenturní zaměstnance se neodvádí daně… Je to pro ně dobrá levná pracovní síla," vysvětluje.

Další žena uvádí důvody výpovědi takto: „Převážná většina propuštěných nebyla propuštěna na základě hodnocení, nýbrž z důvodu, že odmítli podepsat novou pracovní smlouvu. V této nové pracovní smlouvě se měnilo místo zařazení, což by umožnilo firmě zaměstnance s touto novou smlouvou libovolně a třeba i několikrát denně přesouvat na různá oddělení," upozorňuje. „Nabídka ke změně smlouvy nám byla učiněna na jaře roku 2012 a všichni, kdo ji nepodepsali, byli tento rok propuštěni, až na několik výjimek v řádech jedinců a nová nabídka jim učiněna nebyla i přesto, že jejich hodnocení bylo lepší než hodnocení zaměstnanců, kteří propuštěni nebyli a novou smlouvu podepsali. Většina těchto uvolněných míst bude od března obsazena agenturními zaměstnanci (kromě řídících pozic)," dodává rozhořčeně.

Pocit křivdy

Odcházejícím pracovníkům tak zůstává pocit křivdy.

„Ve firmě jsem byla zaměstnána od roku 2002, a kdybych byla tak špatným zaměstnancem, nikdy bych se z operátora nemohla vypracovat na mistra výroby," píše se v dalším mailu.

„Skoro po 12 letech jsem se dočkala pěkné odměny. Nemyslím si, že jsem byla špatným zaměstnancem, když jsem v tak hrozně zvládnutelných a nelidských podmínkách dokázala vydržet 12 let. Jsem osoba svědomitá, pečlivá a pracovitá a mám střední školu s maturitou. Někteří mí nadřízení ani maturitu nemají," tvrdí další pracovnice.

Podnik odpovídá

O vyjádření jsme požádali personálního manažera podniku Karla Pistulku. Byl to právě on, kdo prohlásil, že o propuštění zaměstnanců rozhodlo také jejich hodnocení.

Na to, že Panasonic propouští kmenové a ne agenturní pracovníky, reagoval tvrzením, že zaměstnavatel může propustit pouze své vlastní zaměstnance. „Pracovníci přes agentury nejsou našimi zaměstnanci," uvedl s tím, že není na místě mluvit o levné pracovní síle. „Dle směrnice EP a Rady 2008/104/ES implementované do našeho právního řádu je uplatňována zásada rovného zacházení," dodal manažer.

Vedení Panasoniku také odmítlo, že by propouštění souviselo s podepisováním nových pracovních smluv. „Hlediskem pro výběr zaměstnanců, kteří mají být propuštěni, je změna struktury pracovišť, pracovních postupů a použitých technologií výroby, jejichž přímým důsledkem je zrušení vybraných pozic. Hodnocení jako takové je rovněž součástí kritérií, ale je třeba připomenout, že hodnocením zaměstnanců se rozumí celý soubor ukazatelů," konstatoval Pistulka.

Rovněž prý není pravda, že na místo vyhozených kmenových zaměstnanců nastoupí ve firmě ti agenturní. „Tento koncept by šel proti celému záměru reorganizace," dodal Pistulka.