Nevídané ´divadlo´ připravili pro příchozí na agroletiště Zemědělské akciové společnosti Koloveč složky Integrovaného záchranného systému (IZS) Plzeňského kraje v součinnosti s Armádou ČR.

„Pokusím se vás v krátkosti seznámit s průběhem dnešního cvičení, které se bude týkat letecké nehody a rozšíření požáru do nepřístupného prostoru, jak vidíte – lesa. Máme zde připravený vrak letadla Skyvan SC7. Dnes se jedná o případ, kdy letadlo, které převáželo 5 parašutistů a dva členy posádky, muselo po technické závadě nouzově přistát, což se nepodařilo," pronesl mimo jiné v úvodu k přítomným vedoucí cvičení, velitel požární stanice HZS v Domažlicích Jaroslav Hrdlička.

Mezi těmi, kteří si námětové cvičení IZS nenechali ujít, byli nejen kolovečtí školáci a předškoláci, ale také dospělí. Na letiště zamířili lidé z řady míst okresu, nechyběli dobrovolní hasiči, kteří sice nebyli mezi účastníky cvičení, ale událost si nechtěli nechat ujít.

Cvičení spočívalo v tom, že jeho účastníci měli vyzkoušet taktiku zásahu, a zejména ověřit spolupráci mezi jednotlivými složkami. Policisté navíc už před začátkem cvičení regulovali dopravu a pohyb osob v okolí místa události.

Zdroj: Youtube

„V první vlně přijedou tři jednotky současně s policií a záchrannou službou, posléze přijede šest dalších jednotek," upozornil diváky na připravované dění velitel cvičení.

Po příjezdu zahájili příslušníci IZS průzkum a záchranné práce u vraku letadla, současně i hašení lesa a přivolání pomoci pro dva parašutisty, kteří se jako jediní před pádem letadla zachránili skokem, avšak uvízli s padáky na vrcholcích stromů. Pro ně přiletěl armádní vrtulník W3A Sokol označovaný jako SAR, což je zkratka slov Search and Rescue (vyhledávání a záchrana), který používá Letecká pátrací a záchranná služba.

Osádka vrtulníku po prozkoumání místních podmínek spustila z kabiny záchranáře na pomoc parašutistovi. Poté, co zachráněný zmizel uvnitř vrtulníku, se jeho pilot vydal se strojem ke druhému muži uvízlému v koruně borovice.

Diváci s úžasem ve tvářích sledovali počínání záchranáře, jemuž při vyproštění obou mužů z korun stromů ztěžoval práci vítr vzniklý otáčením listů na hlavním, tedy nosném rotoru vrtulníku. Vítr nejenže ohýbal stromy, ale vířil také prach, jenž dolétal na poměrně velkou vzdálenost až k divákům.

Zdroj: Youtube

Po vyproštění mužů a přistání vrtulníku přišla na řadu ukázka první pomoci prováděná osádkou sanity Zdravotnické záchranné služby Domažlice. Během uvedené doby hasičské jednotky stále prováděly zásah u požáru nepřístupného lesního porostu.

Vzhledem k tomu, že jim v cisternách postupně docházela voda a nablízku nebyl žádný její zdroj, bylo rozhodnuto o natažení dálkového vedení od rybníka v Únějovicích.

O jeho přitažení k místu požáru se postaral automobil Scania z Požární stanice Plzeň – Slovany, který měl ve svém kontejneru Somati veškeré vybavení, které umožňuje čerpání 5 až 8 kubíků vody za minutu. Tomu také odpovídá velikost hadic – ty běžné působí ve srovnání s nimi jako poněkud malé. Voda z Únějovického rybníka byla na letišti přes rozdělovač (malé foto) vedena na místa zásahu, jichž bylo u lesa několik.

Po představení tohoto výkonného pomocníka hasičů se diváci do doby, než byl naplánovaný přílet policejního vrtulníku Bell 412 se závěsným vakem pro hašení, mohli přesunout zpoza pásek k vrtulníku a nahlédnut do jeho útrob.

„Musím vám sdělit, že policejní vrtulník měl závadu na hydraulice. Oprava bude trvat déle, nebyla to žádná banální závada, proto se sem vrtulník nestihne dostavit a my ho bohužel neuvidíme," sdělil divákům při odletu armádního vrtulníku SAR vedoucí tématického cvičení Hrdlička.

Diváci nejvíce obdivovali zásah z vrtulníku

Zjišťovali jsme, jak se příchozím námětové cvičení líbilo.

„Bylo to dobrý! Nejvíce se nám líbil vrtulník, jak zachraňoval lidi ze stromů. Líbil se mi vítr, který vrtulník dělal," sdělovali o překot Deníku žáci 2.B ze Základní školy Koloveč.

„Moc se mi to líbilo, jako důchodce mám čas, tak proč se na něco takového nepřijít podívat? Nejvíc ze všeho mne zaujalo to vedení vody z Únějovic, v životě jsem tak velké hadice neviděl," přiznal senior pan Jiří.

Záměrně jsme se na názor zeptali i přihlížejícího odborníka – dlouholetého hasiče z Pocinovic.

„Byla to paráda! Myslím si, že je třeba ukázat lidem, co Integrovaný záchranný systém může dokázat a jak umí různé situace řešit. Když se něco stane, je z toho spousta lidí vyplašená a neví jak se zachovat. Je výborné, že sem přišlo i hodně dětí, aby vše viděly. Mohlo by se něco podobného dělat častěji, vždy v nějaké jiné oblasti okresu, aby bylo obyvatelstvo poučené. Co je platné mluvit o nějakých situacích, když si je lidé nedokáží představit. Lepší je, když něco takového vidí jako ´ve skutečnosti´ při taktickém cvičení," sdělil nám svůj názor letos 68letý Václav Ponocný, který přičichl k hasičině už ve svých devíti letech a zůstal jí věrný až do současnosti.

Na závěr je třeba podotknout, že z absence ukázky hašení ze závěsného vaku v provedení Letecké služby Policie ČR, k níž kvůli závadě vrtulníku nemohlo dojít, byli námi oslovení návštěvníci cvičení trochu smutní. Tak snad někdy příště!

Další fotografie ZDE