„Když jsem se v těhotenství dozvěděla, že děti budou tři, bylo to velké překvapení. Ze začátku trošku šok, vše ale probíhalo naprosto v pořádku a porod také. Chlapečkové jsou krásní, zdraví a dělají nám velkou radost," svěřila se šťastná maminka.

Kluci se narodili po umělém oplodnění. Že budou tři, ale rodiče nečekali, protože odborníci mamince zaváděli jen dvě embrya. „Jedno z nich se však rozdělilo," upřesnil vedoucí lékař porodního sálu Vladimír Korečko, který se o maminku po celou dobu těhotenství staral.

Chlapečkové jsou dvojvaječná trojčata. „Identická nebudou, předpokládá se, že dva z nich by mohli být, ale ten třetí bude jen jako jejich sourozenec," vysvětlil lékař.

Trojnásobný porod není běžnou rutinou rozhodně ani pro plzeňskou nemocnici. Naposled jej zažili před pěti lety. „Je to mimořádná událost. Za posledních deset let se ve Fakultní nemocnici Plzeň narodila trojčata pouze třikrát," uvedl přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Zdeněk Novotný s tím, že pro lékaře to byla velká zodpovědnost.

„Miminka se narodila trošku předčasně, ve 34. týdnu, ale to se u trojčátek předpokládá. Přesto měli všichni přes 1700 gramů," vyčíslil Korečko. Trojnásobné těhotenství se podle jeho slov ukončuje nejpozději ve 35. týdnu gravidity.

Petra Kučerová rodila císařským řezem, což je u trojčat běžné, aby se snížilo riziko komplikací.

Lékař působí na klinice deset let, zažil tedy už třetí trojčata. Tato jsou však v něčem prémiová. „Byla první, o která jsem pečoval úplně sám," říká s úsměvem Korečko.

Novopečené mamince poskytne pečovatelská služba chůvu, která jí bude s miminky pomáhat.