Voda se obcí velmi rychle rozlévala. Dobrovolníci neváhali a pustili se do pytlování a rozvozu naplněných pytlů, aby zabránili vodě způsobit značné škody. Sousedi, hasiči, všichni, co měli ruce pomáhali buďto s valící se vodou či sobě navzájem při hlídání ratolestí. „Děkuji za pomoc hlavně hasičům a sousedům, kteří se mi postarali o dceru,“ řekla v pátek ráno na sociálních sítích jedna z maminek a obyvatelek Kvíčovic.

Kvíčovičští dobrovolní hasiči zasahovali „u Šmídů“, další dobrovolné jednotky pak přijely Kvíčovicím na pomoc z Holýšova, Horšovského Týna a nechyběli ani profíci ze staňkovské stanice.

„Díky všem nedošlo k tak velkým ztrátám tak jako v roce 2013,“ řekl starosta Kvíčovic Jan Bostl. „Situaci jsme předběžně kontrolovali už ve čtvrtek v noci, kdy voda ještě zcela neopadla. Rozhodně na tom ale nebudeme tak zle jako v roce 2013,“ pokračoval starosta Bostl.

V roce 2013 postihla obec v květnu a červnu povodeň, která způsobila patnáctimilionové škody. Voda z potoka a bahno z kukuřičných polí zdemolovaly lávky pro pěší, podemlely dva mosty, poškodili koryto potoka, vyplavily rybníky a poškodila komunikace, ale také domy, zahrady, garáže a studny tamních obyvatel. Vedení se tehdy rozhodlo postiženým domácnostem finančně pomoci.

Tragédie z předminulých let se naštěstí neopakovala. Pomohlo tomu vyčištění potoka. „Asi před 14 dny jsme čistili koryto potoka a opravené mosty byly dobře zabezpečené. Po zkušenostech z roku 2013 jsme už docela dobře připraveni,“ podotkl starosta.

V současné době v části obce stále nefunguje elektřina. Postupně se obnovuje a byla zatím obnovena u mateřské školky. Dle vyjádření ČEZ by se dodávka proudu měla zcela obnovit do půlnoci.

Voda se nevyhnula ani Holýšovu, kde přívalový déšť zatopil šatny v suterénu základní školy a jeden z kabinetů v centrální části školy. „Vedení školy bylo naštěstí tou dobou ještě v budově a přivolalo pomoc,“ zmínil za Holýšov starosta Libor Schröpfer.

„Ve čtyřech případech pomáhali hasiči odčerpávat vodu ze sklepů v Holýšově a v jednom případě v Kvíčovicích,“ řekl mluvčí za hasiče Petr Poncar.

Průtrž odnesl i fotbalový stadion a ve Stodě například místní hřbitov.