Čtyřletým vězením a osmiletým zákazem řízení potrestal včera domažlický soud Miroslava Kabourka (28) za usmrcení a těžké ublížení z nedbalosti a ohrožení pod vlivem návykové látky.

Toho se dopustil vloni 11. června kolem půl desáté večer, když s autem plně naloženým mladými lidmi opilý havaroval u Borovice. Jeden z osádky, 18letý Petr, na místě nehody zemřel a další tři chlapci ve věku 16, 17 a 19 let utrpěli tak vážná zranění, že se z nich léčí dodnes. Kabourkovi hrozilo až šestileté vězení.

Pomohlo mu, že se plně doznal.
Státní zástupce požadoval pro Kabourka trest odnětí svobody na 4,5 roku a zákaz řízení po dobu 6 až 7 let.

„Obžalovaný se dopustil všech přečinů, které jsou uvedené v obžalobě. K dobru mu lze přičíst, že se doznal. V jeho výpovědi jsou dvě zcela účelové skutečnosti. Tou první je, že tvrdí, že havaroval proto, že se vyhýbal srně, která stála na silnici. To ale zcela vyvrátil soudní znalec. Tou druhou je jeho tvrzení o množství alkoholu, které před jízdou vypil. Přiznal tři desetistupňová piva, přitom mu bylo naměřeno 1,77 promile, což odpovídá šesti dvanáctkám," uvedl státní zástupce.

Kabourkův advokát se slovy státního zástupce souhlasil, ale žádal pro svého klienta pouze výchovný trest, nebo vězení na samé spodní hranici, což je jeden rok.

„Stala se mimořádně tragická událost. Můj klient je z toho velmi nešťastný a svého činu velmi lituje. I on si následky svého jednání ponese celý život. Byl to jeho první exces, neboť dosud žil řádným životem. Navíc žije ve společné domácnosti s dvouletým synem a jeho rodina je zcela závislá na jeho příjmech,"

Kromě výše zmíněného trestu nařídil soud Kabourkovi i uhradit pojišťovnám, poškozeným a blízkým příbuzným zesnulého Petra škodu, která souhrnně přesahuje tři a půl milionu korun.

„Selhání, kterého se dopustil obžalovaný, který dosud bezúhonně žil, je nepochopitelné. Šlo o naprosté hazardérství. Řídil opilý a jel velkou rychlostí, což mělo za následek úmrtí člověka a další těžká zranění. Soud nemohl uložit jiný trest než nepodmíněný. Čtyřleté vězení je trest plně odpovídající. Obžalovaný jako řidič absolutně selhal a musí nést následky za to, co si pouze on sám zapříčinil," odůvodnil rozsudek předseda senátu Jan Švígler.