Před zápasem zněla hymna, v HM Areně vládla sváteční nálada a mezi pěti tisíci diváky nervózní očekávání. Do Plzně pondělním večeru vtrhlo play-off hokejové extraligy a úvod čtvrtfinále domácím borcům vyšel.

Škodovka v urputném souboji porazila Olomouc v prodloužení 1:0 a v sérii se ujala vedení. O výhře Plzně rozhodl až v čase 76:31 v přesilovce Tomáš Svoboda. Druhé utkání se hraje rovněž v plzeňské aréně v úterý od 17.30 hodin.

Indiáni s Kohouty na sebe ve vyřazovacích bojích narazili vůbec poprvé.

Hanáci nastoupili bez pěti zraněných hráčů v čele se střelcem Lašem, na jejich projevu to ale nebylo znát. Hráli jednoduše, častěji stříleli a Škodovce znepříjemňovali život aktivní obranou. Nasazení, tempo, to vše zápas nabízel. Šance, natož góly se však dlouho nerodily.

Hosté zahrozili při vlastním oslabení. Eberleho střela prošla za Machovského, ale Lev stihl puk zamést pod gólmanovy betony.

Ve 14. minutě přišla plzeňská chvíle. Jeřábek nahrál před hostující brankou Johnsonovi, který už usměrňoval puk do sítě. Jenže brankář Konrád kotouč ještě vykopl betonem.

V pokračující přetlačované postupně přebrali aktivitu Indiáni. V 25. minutě už plzeňská aréna vybuchla radostí. Na pas Jeřábka najel Kubalík, po sólu prostřelil Konráda, jenže gól nebyl pro údajný ofsajd uznán. Diváci se marně bouřili. „Asi rozhodovaly centimetry," krčil rameny plzeňský snajpr.

Olomoucký brankář poté zkrotil dorážku Bližňáka a Kudročovu bombu tečoval Kubalík jen do boční sítě. Čekání na gól pokračovalo.

Blíž k němu měli v úvodu třetí části hosté. Eberle z dorážky trefil břevno. Oba celky ale dál hlavně pozorně bránily a duel dospěl do prodloužení. Aktivnější byli domácí. Po akci Kadlece, mohl zakončit do odkryté branky Bližňák, ale Vyrůbalík mu zblokoval hůl. Také Mora útočila a při Plzni stálo i štěstí. Holec hned dvakrát rozezněl tyč domácí klece. Ale poté hosté špatně střídali a Indiáni v přesilovce rozhodli. Kapitán Kratěna našel volného Svobodu, který z levého kruhu skóroval. Bouřící aréna slavila vítězství.

Hlasy po utkání:

Michal Straka (trenér Plzně): „Diváci na úvod čtvrtfinále viděli velkou bitvu. I když zápas skončil 1:0, tak tam byla řada šancí na obou stranách, které mohly rozhodnout. Vyzdvihl bych výkony obou gólmanů. Rozhodla přesilovka v prodloužení. Jsme rádi, že jsme udělali první krok."

Zdeněk Venera (trenér Olomouce): „Šlo o vyrovnaný zápas, v němž dominovali oba gólmani. Nakonec rozhodl jeden gól. To vždycky mrzí, když tam ještě k tomu dvakrát zazvoní v prodloužení tyčka. Na úvod byla šťastnější Plzeň, ale jedeme dál."