Téměř devět milionů korun. O tolik měl podle obžaloby osmapadesátiletý pražský podnikatel Vlastimil Růžek připravit živnostníka ze severních Čech a společnost ze Sokolovska. Podle jednoho podnikatele ze Sokolovska, s nímž hovořila naše redakce, je však skutečná škoda mnohem vyšší. „Kdyby se sečetlo úplně všechno, na čem se pan Růžek podílel, bylo by to několikanásobně více," říká muž, který si přál zůstat v anonymitě. S Růžkem jej váží obchodní styky z minulosti, kterých muž dodnes lituje. Růžek, který prchl do Thajska, je dnes souzený před Krajským soudem v Plzni pro podvod.

Podle podnikatele ze Sokolovska se ale nedá říct, že by si obžalovaný v tropickém ráji užíval milionů. „Mám informace, že je bez prostředků a opustila jej žena. Údajně tam někde vaří," nechal se slyšet podnikatel. Růžkovým přičiněním prý přišel o firmu a rozpadla se mu rodina.

„Dnes už je to za mnou, ale je těžké o tom mluvit," říká muž a mávne přitom rukou. „I kdyby se někdy české justici povedlo dostat jej za mříže, ty peníze už nikdo z podvedených neuvidí, to už z něj nikdo nedostane. Tehdy mě před ním lidi varovali a já je měl poslechnout. Dnes už s tím opravdu nechci nic mít." kroutí hlavou podnikatel.

V kauze, kterou rozplétá plzeňský soud, vystupuje Růžek jako uprchlý. Soudci již vyslechli několik svědků, chtějí ale mluvit ještě se dvěma muži z Polska, kteří též měli s obžalovaným co do činění. „Zažádali jsme o právní pomoc polskou justici," uvedla předsedkyně senátu Ivana Růžičková. Žádost poputuje konkrétně k Okresnímu soudu do Wrocławi. Hlavní líčení je tudíž odročeno na neurčito. „Musíme počkat, jaký bude výsledek právní pomoci," vysvětlila Růžičková.

Zaplatil mu dokonce letenku

V případu se již konalo několik hlavních líčení. Během jednoho z nich promluvil podvedený podnikatel I. J. ze severních Čech, v jehož nemovitosti Růžek dokonce bydlel. Podnikateli nabídl účastnit se kšeftu s pohonnými hmotami, z něhož koukala zajímavá provize. K obchodu byly zapotřebí tři miliony korun. I. J. na obchod kývl a složil požadovanou částku. Když se nic nedělo, chtěl své peníze zpět. Z nepochopitelných důvodů však Růžkovi v říjnu 2012 poskytl další peníze.

„Říkal, že se ten obchod rozjede. Dal jsem mu na to 1,64 milionu korun," řekl I. J. Podle jeho dalších slov jej Růžek takřka denně ujišťoval, že obchod se rozjíždí. Nebyla to ale pravda a I. J. chtěl poté všechny své peníze zpět. Růžek mu prý slíbil, že mu vše vrátí, ale nejdřív musí prodat nemovitost v Thajsku. Zoufalý I. J. mu tedy dal ještě dvacet tisíc korun na letenku do Thajska.

Koupi pohonných hmot za výhodnou cenu nabídl Růžek i firmě ze Sokolovska. Ta mu dala 4,2 milionu korun. Benzin ani naftu však nikdy neviděla a o peníze přišla. Poté skončila v insolvenci.

V úpadku se ocitla i pražská firma Building Group CZ – EU, kde je Růžek stále veden jako předseda představenstva.