Hlídka přijela do Husitské ulice jako první. V domě hořely dveře do zahrady. Jeden z policistů začal oheň hasit hasícím přístrojem, druhý vběhl do domu a dvě dívky a jednoho chlapce vyvedl ven.

"Díky jejich včasné reakci a profesionálnímu postupu, kdy byli na místě jako první, se vše obešlo bez vážnější újmy na zdraví a bylo zabráněno i větším škodám na majetku," uvedla policejní mluvčí Hana Kroftová.

Zásah a svoje pocity při něm popsali ve středu Deníku také samotní policisté. "Pro nás to bylo oznámení jako každé jiné. S kolegou jsme byli na místě jako první, takže jsme museli hned jednat. Žena stojící před domem nám řekla, že uvnitř jsou její tři děti a ukázala k průchodu, kde ze zadní části šlehaly plameny a prostor byl zakouřený," popsal Kamil Tylka. "Já jsem měl u sebe klíče od vozidla, takže po domluvě s kolegou jsem utíkal pro hasící přístroj a kolega běžel dovnitř do domu," dodal. Oheň hasil v silně zakouřeném prostoru, až po jeho uhašení zjistil, že zahořely dveře průchodu.

Jeho kolega mezitím našel v prvním patře všechny tři děti. "Naštěstí byly pohromadě, ale bylo vidět, že se jím hůře dýchá a že jsou z celé situace v šoku. Okamžitě jsem je vyvedl před dům na čerstvý vzduch a usadil je na bezpečné místo. Bylo evidentní, že se jim hůře dýchalo a kašlaly," popsal Deníku Stanislav Vávra.

Oba policisté byli u dětí a zjišťovali, zda se v domě ještě někdo nenachází, osoby či zvířata. "Krátce na to přijeli hasiči a záchranka, která si do péče převzala děti s maminkou a hasičům a záchranářům jsem předal informace, které jsme z místa měli," doplnil.

Jak se oba policisté shodli, po oznámení, že uvnitř jsou tři děti, neřešili nic jiného, než rychle dostat děti ven z domu. "V hlavě jsme měli jen to, jak jednat co nejrychleji a nejefektivněji. Dostat děti ven, to bylo to nejdůležitější," shodují se.

Páteční požár v Husitské ulici byl prvním požárem, ke kterému dorazili nejdříve ze všech záchranných složek. "Při službě jezdíme i na oznámení o požárech, ale u požáru, kde bychom byli z Integrovaného záchranného systému první na místě, jsem se já ani kolega ještě nesetkal. V době oznámení jsme se nacházeli v blízkosti místa, kde k požáru došlo, proto odhaduji, že na místě jsme byli do dvou minut a mohli jsme tak rychle zasáhnout," vysvětlil Tylka.