„Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření z přečinu týrání zvířat,“uvedla tachovská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková. Podnět podali myslivci z dotčené oblasti.

Veterináři již vyloučili, že by zvířata uhynula po požití karbofuranu či chloridu sodného. Další možné jedy, které mohly způsobit hromadný úhyn divočáků na Stříbrsku, ale už i Klatovsku a Rokycansku, budou vylučovací metodou prověřovat v policejních laboratořích. „Kdy budou známy výsledky nedokáži odhadnout, s jistotou mohu říci, to bude nějakou dobu trvat,“ uvedla Jiroušková.

Mži zatím prohledávají na člunech stříbrští profesionální hasiči. V pátek monitorovali úsek mezi Stříbrem a Vranovem, v pondělí pak pokračovali a našli další tři kusy. „Vyjeli po osmé ráno a prohledávají řeku ve směru od Zlivi po Ošelín,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Pavla Jakoubková. Řeka tedy bude od mrtvých těl vyčištěna, ale lze předpokládat, že lehčí kusy mohl odnést proud až do přehrady Hracholusky.

Vytahovat z vody těla možná dva měsíce mrtvých zvířat, není příliš příjemná práce. „Hasiči používají veškeré ochranné pomůcky a prostředky, takže jakékoli nebezpečí nákazy je téměř vyloučené,“ řekla Jakoubková.

Okolo stále záhadné a dosud neobjasněné příčiny hromadného úmrtí divočáků se objevuje už i několik spekulací. Jedna hovoří například o souvislosti s budovaným plynovodem. Další pak dokonce o novém a dosud neznámém viru prasečí chřipky.

Další články k tématu čtěte ZDE>>>