O celý rok zpožděná ve vývoji je malá Nikolka z Plzně, které za několik dnů budou teprve čtyři roky. Nemůže za to přitom žádná vývojová porucha, děvčátko se bohužel stalo obětí brutálního týrání ze strany své vlastní matky a jejího druha. Podle zprávy Nadace Naše dítě počet týraných a zneužívaných dětí každým rokem přibývá, i když to tak podle policejních statistik úplně nevypadá. Případy, které se dostanou na veřejnost, jsou totiž podle odborníků jen špičkou ledovce.

To, že je v rodině z Plzně něco v nepořádku, vyplulo na povrch loni v únoru. Tehdy dvouleté děvčátko odvezla záchranka do nemocnice se zlomenou spodinou lebeční a krvácením do mozku. O případ se začala zajímat policie a z týrání dívenky byla posléze obviněna její matka a druh. Čtyřiadvacetileté Sandře M. včera soudci vyměřili dvouletou podmínku, jejího o dva roky staršího přítele Marka V., který zavinil těžké zranění holčičky, soudci poslali na pět let do vězení.

„Trestní zákoník popisuje týrání jako zlé nakládání se svěřenou osobou, vyznačující se vyšším stupněm hrubosti a bezcitnosti a určitou trvalostí, které tato osoba pociťuje jako těžké příkoří. A to se v tomto případě dělo," řekl předseda senátu Přemysl Špicar.

Ze statistik vyplývá, že v Plzni se policisté loni zabývali čtyřmi případy týrání svěřené osoby a sedmi případy týrání osoby žijící ve společné domácnosti. Statistika bohužel nerozlišuje dětské a dospělé oběti, takže nelze říct, kolik procent tvoří právě děti. Stále se však pohybujeme v řádu jednotek.

Podle Nadace Naše dítě je ovšem případů, kdy je potomek nepřiměřeně fyzicky trestán, několikanásobně více. Okolí o tom paradoxně velice často ví, ale věci prostě nevěnuje pozornost.

„Násilí na dětech je ve společnosti bohužel stále vnímáno jako součást výchovy," vysvětluje prezidentka nadace Zuzana Baudyšová. Podle jejích dalších slov naštěstí pomalu rostou počty těch, kteří násilí mlčky nepřehlíží a věc například oznámí policii nebo danému sociálnímu odboru. „Vidím to jako jednu z cest, jak zabránit utrpení dětí," říká Baudyšová.

Na nevšímavost okolí upozorňuje i ředitelka Dětského domova Trnová Helena Tichá. „V naší společnosti se preferuje biologická rodina, někdy však za každou cenu. Za svou praxi jsem se například setkala s případem holčičky, která byla dlouhodobě týraná, její matka brala drogy a nikdo nic nenahlásil. Lidé v okolí to přitom museli vědět," popsala Tichá.

Vzpomněla si též na dívenku, která měla odřená kolena, protože ji rodiče nutili klečet na struhadle, nebo na děti, které se k nim dostaly dokonce se zlomeninami či viditelnými popáleninami od cigaret.

S týranými dětmi se za svou šestnáctiletou praxi v ústavních zařízeních setkala i ředitelka plzeňského Dětského domova Domino Naďa Erbová. „Každé dítě je individuální a záleží také na věku. Pokud v rodině skutečně dochází k nepřiměřenému fyzickému trestání a přijde se na to, děti jsou z prostředí odebrány a pak se zpravidla stabilizují. Nelze říct, že by si s sebou nikdy nenesly žádný stín, to ne, takové děti bývají zranitelnější a uzavřenější a nějakou dobu trvá, než se otevřou, protože mají něco za sebou," vysvětlila Erbová s tím, že děti potřebují hlavně pocit ochrany a bezpečí. „Jedná se o choulostivé téma. U týraného dítěte musíme myslet na to, aby se mu nevracely vzpomínky. Těžké je to obzvláště v době, kdy tu věc vyšetřuje policie. Přístup všech musí být velice citlivý," upřesnila Erbová.

Za svou praxi se setkala i s tím, že k nim byly umístěny děti, které nebyly přímo týrané, ale přišly z rodiny, kde byla týraná jejich matka.

Podle mluvčí plzeňské policie Hany Štefflové se policisté o případech týrání dětí dozvídají různými způsoby. „Někdy je oznamovatelem učitelka, vychovatelka, lékař, sociální pracovnice, ale třeba i soused. Setkáváme se i s anonymními oznámeními," uvedla mluvčí. Policie spolupracuje nejen s orgány sociálně-právní ochrany dětí, ale i s dalšími odborníky, jako jsou psychologové a psychiatři.

V případě malé Nikolky, která byla své matce odebrána, je zapotřebí pomoc hned několika odborníků. Dívenka má totiž kromě otřesných vzpomínek ještě ochrnutý jeden z nervů v oku.

Další kauzy týrání dětí
• Plzeňský okresní soud se v současné době zabývá případem týrání tříletého chlapce z Plzně. Ubližovat mu měla jeho vlastní matka Barbora A., která měla v minulosti problémy s drogami. Obžaloba popisuje, že žena svého syna vystavovala nepřiměřenému násilí. Například jej sprchovala studenou vodu, nutila jej dělat dřepy a bila jej, takže měl četné podlitiny. Soud bude v případu opět jednat na konci dubna. Ženě hrozí až osm let vězení.
• Otřesným případem týrání několikaměsíčních dvojčat se plzeňský soud zabýval před osmi lety. V nemocnici skončila tříměsíční holčička s krvácením do mozku a polámanými žebry. Její mozek byl těžce a trvale poškozen. Poranění mozku měla i druhá z dívek. Těžká poranění jim údery způsobil jejich otec Miroslav K., kterého za to soudci poslali na 4,5 roku do vězení.