Na hrudi výrazné A, na zádech nápis ruskou azbukou Věř v sebe. A vše ovládá rázným hlasem hlavní trenér, přecházející nečekaně v řev.

Po čerstvě zaledované ploše plzeňské HM Areny se už pár dní prohánějí hokejisté ruského celku Avtomobilist Jekatěrinburg (dříve Sverdlovsk) v rámci tréninkového kempu před startem KHL.

Mezi nimi i dva čeští útočníci. Zkušený reprezentant Petr Koukal a nováček Jan Buchtele. Pro rodáka z Hradce Králove jde o první zahraniční misi v kariéře. Předtím poznal jen českou extraligu, když oblékal dres Pardubic a minulé dvě sezony Sparty.

S Avtomobilistem tak Buchtele trénuje v aréně, kde na jaře slavil postup do finále extraligového play-off. Sparta tehdy v Plzni vyhrála šesté utkání v prodloužení, celou sérii 4:2 na zápasy, aby potom v boji o titul Pražané podlehli Liberci.
„Připomněl jsem si, jak jsme tu s klukama po šesté výhře skákali radostí. Teď je to víc o dřině než o radosti," podotkl Buchtele. „Jsem ale rád, že jsme doma. Může za mnou přijet přítelkyně, můžu si dát český jídlo, nějaké to pivo," zdůraznil.

Na kempu v Plzni totiž oslavil šestadvacáté narozeniny. „Zatím, co jsem zjistil, tak se v týmu narozky nijak zvlášť neslaví. Asi klukům zaplatím nějaké pivo, uvidíme," říkal Buchtele. Angažmá v Rusku zahájil lékařskými testy, ale pak se s týmem ocitl na čtrnáct dní v Kurganovu za městem, kde jsou jen lesy a jinak nic. „To bylo těžší, ale člověk se musí kousnout," říkal urostlý forvard.

A co ho v tréninku nejvíc překvapilo? „V podstatě je to nesrovnatelné. Víc se běhá a poprvé jsem poznal, jaké to je tahat po ledě pneumatiky, bruslit se zátěžovými vestami. Teď už trénujeme formou herních cvičení, ale pořád dostáváme zabrat."

Co ho čeká, sondoval Buchtele před cestou do Ruska u Koukala, který v týmu kroutí druhou sezonu. Realita ale prý vše předčí. „Petr Koukal mi říkal, ať se těším, a vidím, že jednoduché to fakt není. To se musí zažít," uznal dvojnásobný český šampion.

Město na hranici Evropy a Asie zná zatím jen letmo. „Kouky mi ukázal centrum, obchoďák, přenechal mi i svůj byt z minulé sezony. Paradoxně sám nic nemá, takže než něco sežene, budeme bydlet spolu. Někdo vypere, někdo uvaří," smál se Buchtele.

Ačkoliv Avtomobilist přitáhl do Plzně šest pětek hráčů a boj o místo v sestavě je neúprosný, nějakou zášť to prý v kabině nevyvolává. „Je nás tu pár nováčků, ale ti starší se snámi snaží bavit, abychom zapadli. Já se naopak snažím zlepšit v ruštině." Už záhy by si mohl zopakovat duel se Škodovkou. Přípravný zápas mezi Jekatěrinburgem a Plzní se v HM Areně hraje v pátek 29. července od 18.00 hod. „Asi to bude jiné, než tehdy. Klidnější," doufá Buchtele.