Především Klatovská třída se v neděli před polednem proměnila v hlavní dějiště, kam přišli lidé, aby poděkovali veteránům, že jejich město před 77 lety osvobodili. Dospělí i děti mávali českými, americkými i belgickými vlaječkami a při průjezdu vozidel, kde seděli veteráni se ozýval hlasitý potlesk. Nechyběly ani větvičky šeříku. Přihlížející z vozidel zdravili američtí veteráni George Thompson z 16. obrněné divize, Herman Geist z 2. pěší divize americké armády a Richard Pieper z 97. pěší divize, stejně tak belgičtí veteráni Louis Gihoul a Valère Gustin. V konvoji jel i Luc Rensonnet, syn zesnulého velitele belgického 17. dělostřeleckého pluku. „Je to nádhera. Jsem ráda, že konečně můžeme zde opět přivítat lidi, kteří naše město osvobodili. Je to krásné a dojemné. Chodím na oslavy pravidelně, protože to cítím jako povinnost a chci tak vyjádřit i úctu a dík. A dle spousty lidí nejsem sama, což je dobře, je nutné si takové věci připomínat. Jednou jsem se setkala i přímo s veterány a bylo to moc příjemné, jsou to skromní muži, kteří si na nic nehrají,“ uvedla Plzeňanka Marie Hromadová.

Slavnosti svobody v Plzni a Thank you, boys!
OBRAZEM: Slavnostní večer se nesl ve znamení swingu a vzpomínek

V koloně projelo na 250 vojenských historických vozidel a ukázek techniky

Diváci mohli vidět hned v úvodu například třicetitunový americký tank M4 Sherman a M8, dále vozy Halftrack M2, M3, M16, Scoutcar, Diamond T981, Ward la Franc, GMC 353 a 352, Dodge WC 52, 51, 56, 57, sanita, Jeep, Harley WLA, Weasel, zrenovovaný automobil Austin K2/Y ambulance z roku 1943 a ambulance Dodge WC54. Z britských to byly motocykly Matchless G3L 1943, B.S.A. M20 1943, Triumph 3hw, duben 1943. V koloně jela také britská štábní auta Morris 10/4 1937, Austin 10/4 Sallon 1939, Jeep Willys a z nákladních Bedford OXD či Morris C8. Nad hlavami desetitisíců lidí prolétly letouny Stinson AT 19B/Reliant Mk III, Boeing B 75 Stearman, a Hawker Hurricane Mk.IV.

Diváci měli možnost vidět v koloně některá vozidla i v barvách československých oddílů. „Představujeme československé vojáky, kteří působili ve Velké Británii a na konci války obléhali přístav Dunkerque. Z těchto vojáků byl vyčleněn kombinovaný oddíl, který hned v úvodních květnových dnech společně s Američany dorazil do Plzně,“ představil tým Tomáš Gol, který je v klubu zhruba od roku 2010 a do Plzně přijel se svými kolegy z Litoměřic. „Jde o udržení určité tradice a povědomí o tom, jak válka skončila a že se na to nezapomene,“ dodal Gol, co pro ně účast na oslavách znamená. Tábor československých vojáků byl složen z vícero klubů, které jsou vždy oslovené.

Konvoj měl cíl na náměstí, kde pokračoval program. Mnozí návštěvníci si nenechali také ujít možnost, aby se vyfotili s přítomnými veterány, kteří s úsměvem vyhověli.