Více než dvoumiliardová spalovna odpadu v Chotíkově má problém. Krajský soud v Plzni totiž začátkem tohoto týdne vyhověl ekologickým aktivistům, kteří u Krajského úřadu napadli její stavební povolení.

V podstatě hotová stavba spalovny, na niž bylo už dříve zrušeno územní rozhodnutí, teď nejspíš přijde také o stavební povolení a hrozí jí, že se bude muset zastavit.

Odůvodnění rozsudku ale zatím nebylo stranám zasláno, právníci na něj čekají a podle toho se budou rozhodovat. Čerstvý rozsudek soudu spojil obě žaloby, jednak Dětí země a také Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov tak, že se dále budou projednávat už společně. Krajský úřad jim musí zaplatit v plné výši náklady řízení. Proti rozsudku je možné podat kasační stížnost. Soudce Jaroslav Škopek řekl, že vše objasní písemné rozhodnutí a rozsudek nechtěl komentovat.

Připustil ale, že zjednodušeně lze říci, že se jedná o zrušení stavebního povolení spalovny.

„Je to pro nás příznivé rozhodnutí, žalobu jsme podávali skoro před dvěma lety," řekl Milan Reinigr ze Sdružení pro udržitelný rozvoj obce Chotíkov. Pokud by se zrušilo stavební povolení, může stavební úřad zahájit řízení o zastavení stavby. „Jakmile nabyde rozsudek právní moci, musí investor přerušit stavební práce," dodal Reiniger.

Podle právníka Plzeňské teplárenské Roberta Vargy má spalovna dosud platné stavební rozhodnutí a jen se znovu povede odvolací řízení. „Vzhledem k tomu, že Nejvyšší správní soud zaujal koncem roku 2012 stanovisko, že nemůže rozhodovat ten samý krajský úřad kvůli podjatosti, tak to přejde na úřad v jiném kraji," prohlásil Varga.

Varga tvrdí, že u soudu nebylo vůbec řešeno, zda by byl třeba špatný posudek stavby na životní prostředí, tzv. EIA nebo něco podobného. „Soud se pouze vypořádal podle našeho názoru s námitkou k nové podjatosti," dodal Varga.

Jak se teplárna k problému postaví, se má rozhodnout v příštím týdnu. „Bude svoláno mimořádné představenstvo společnosti," dodal Varga.

Náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) odmítl problém komentovat.

Generální ředitel a předseda představenstva teplárny Tomáš Drápela zdůraznil, že spalovna už stojí a jsou v ní už i hlavní technologie. „Byla postavena podle platných dokumentů. Pokud nám je někdo sebere, tak nevím. Každopádně teplárna se bude bránit a vymáhat vzniklou škodu," dodal Drápela.

Data o spalovněMá být dostavěna ještě letos. Kapacita je 95 tisíc tun odpadu ročně. Cena za stavbu je vyšší než dvě miliardy Kč, teplárna staví z vlastních peněz a z úvěru. Dotace z EU měla činit až půl miliardy Kč, Plzeň ji ale nemá zejména kvůli chybějícímu zákonu o odpadech.

Provoz spalovny se má rozeběhnout koncem roku. Nejdřív ve zkušebním režimu, od 1. ledna 2016 pak v plném provozu. Zkoušky jsou naplánovány na přelom června a července, kdy se mají do spalovny přivézt první popelnice s komunálním odpadem.

Teplárna totiž začne svážet v Plzni veškerý odpad vlastními popelářskými vozy a v Chotíkově ho bude spalovat. Plzeň pokryje asi polovinu kapacity spalovny (95 tisíc tun odpadu ročně), druhá je podle Drápely už zasmluvněná dalším odpadem z kraje.

Poté, co město Plzeň zrušilo třetí výběrové řízení na odpadovou firmu, která měla svoz zajišťovat, vystaví vlastní komunální podnik v teplárenském areálu na Borech.