S osmnáctiměsíční podmínkou odešel ve středu od plzeňského okresního soudu lékař Michal Zdařil, který se na lavici obžalovaných ocitl pro těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Toho se měl dopustit tím, že u pacientky Heleny Nevařilové špatně určil diagnózu, a tudíž ji neléčil správně. I když byla vyslovena vina, soud lékaři nezakázal činnost. Rozhodnutí zatím není pravomocné.

Vše se vztahuje k události z 28. března 2009. Paní Nevařilová tehdy venčila psa a upadla. S bolestí pravé ruky a ramene pak přišla na pohotovost do plzeňské fakultní nemocnice. Ortoped Michal Zdařil, který měl tehdy službu, však špatně určil diagnózu. Po provedení rentgenu ženě začal léčit zlomeninu pažní kosti. „Protože však nenařídil další vyšetření, nebyla odhalena zadní luxace pažní kosti," uvedla státní zástupkyně Blanka Špánková. Tehdy třiapadesátiletá žena měla lidově řečeno vykloubené rameno. Na to se však přišlo až po téměř dvou letech vyšetřením CT. Vše skončilo tak, že v květnu 2012 byl ramenní kloub nahrazen endoprotézou.

„Pořád jsem měla bolesti a snažila jsem se to řešit, ale nikdo nereagoval. I rehabilitační lékařky žádaly o konzilium, protože rehabilitace nepostupuje tak, jak by měla," řekla Deníku Helena Nevařilová. Dnes je omezená při hygieně, nemůže žehlit, má problémy s oblékáním nebo s tím, aby udržela konvici.

Soud se při svém rozhodování opíral zejména o znalecké posudky.

Například podle znalců z Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci bylo možné luxaci kloubu poznat už z prvních rentgenových snímků. „Je třeba říci, že se jedná o vzácné poranění, u něhož je diagnostika nelehká. Klasická zlomenina pažní kosti se léčí klidem, dává se ortéza, je to záležitost čtyř až šesti týdnů, poté přichází stejně dlouhá rehabilitace. Už po nějakých osmi týdnech měla být zlomenina zhojena, jenže paní Nevařilová měla stále problémy. V té chvíli se měl lékař ptát, kde je chyba. Když nebyla správně určena diagnóza, už nemohla ani správně probíhat léčba," řekl soudní znalec Jaromír Freiwald.

Michal Zdařil si po vyslechnutí verdiktu ponechal lhůtu pro případné podání odvolání.