Jen čtení obžaloby a výslechy obžalovaných jsou plánovány na šest dnů. Obžalovanými jsou Pavel Kovářík, Lenka Sýkorová, Miroslav Simon, Petr Sýkora, Miloslav Jadrný a Jiří Kreuzer.

Podle obžaloby si obchodníci se starožitnostmi Kreuzer, jenž je bývalým plzeňským policistou, a Kovářík obstarali před rokem 2004 sbírku nejméně 300 obrazů, o nichž věděli, že jde o napodobeniny stylu malíře Maxe Pechsteina, Vasilije Kandinského, Maxe Ernsta, Henriho Matisse, Pabla Picassa a dalších. "Zhruba v druhé polovině roku 2004 se rozhodli, že tyto malby a kresby začnou prodávat jako díla skutečně vytvořená na malbách a kresbách podepsanými autory," uvedla státní zástupkyně.

Na trh začali obrazy uvádět v roce 2005. Uváděli, že sbírku získali z pozůstalosti po potomcích šlechtického rodu Slivarich von Heldenburg. Při jednom z prvních obchodů prodali podle obžaloby za čtyři miliony 30 padělků muži, jemuž sdělili, že díla může prodat nejméně za 35,8 milionu korun. Dalším obchodem se obohatili o 5,5 mililonu. Simon, Sýkora a Jadrný se pokoušeli díla prodávat dál jako pravá, i když věděli, že jde o padělky. Kupce na obrazy pomáhal shánět i občan z Německa v zemích EU.

Když potenciální kupci dali najevo pochybnosti o pravosti děl, přestali s nimi obžalovaní komunikovat. Mezi poškozenými, většinou manažery a majiteli firem, je i komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf.

Činnost gangu skončila poté, co v září 2010 prodali za 14,8 milionu korun padělek policistovi nasazenému na případ. Šlo o obraz od Maurice de Vlamincka Loďka na říčce.

Autorkou některých padělků byla podle obžaloby malířka Sýkorová z Blovic. "Tvořila výtvarná díla napodobenin za použití upravených barev a pomůcek," uvádí obžaloba. Pomůcky jí obstarával Kovářík. Sýkorová prý věděla o tom, že budou díla vydávána za pravá. Navodit dojem stáří obrazů pomáhal Kovářík, díla sušil v upravené peci ve svém domě na Klatovsku. Sýkorová a Kovářík se zpovídají z napodobení díla výtvarného umění a podvodu, ostatní čtyři obžalovaní jen z podvodu.

Kreuzer čelil v minulosti obvinění ze zneužití pravomoci v případu Jiřího Kajínka, soud ale bývalého policistu zprostil viny. Kreuzer dnes namítl podjatost soudce Tomáše Boučka, jenž v minulosti rozhodoval o obnově řízení v Kajínkově věci, soudce ale jeho námitku zamítl. Kreuzer uvedl, že proti rozhodnutí podá stížnost.

Jednání je nařízeno i na další dny, předpokládá se, že se kauza bude u soudu řešit měsíce, v případu vystupuje velké množství svědků, někteří ze zahraničí, bude nutné přehrát desítky hodin záznamů