A zřejmě to tak i zůstane. Sníh totiž prý netaje tak rychle jako v jiných částech republiky.

Jiří Bláha z dispečinku Povodí Vltavy, závod Berounka, říká, že prognózy o záplavách se týkaly především Moravy, východu Čech a severovýchodní části republiky. „V těchto oblastech se oteplilo výrazněji než u nás. Zatímco tuším na Dyji už vyhlásili několik prvních stupňů povodňové aktivity, na Plzeňsku k významným vzestupům průtoků nedochází," tvrdí Bláha.

Na Plzeňsku, v místech položených níže pod 400 m nad mořem, je v těchto dnech sněhová pokrývka už nesouvislá a koryta řek a potoků zvládají vodu odvádět. „Když do sněhu neprší a nefouká výrazný teplý vítr, zhruba třetina sněhu se vsakuje, třetina se odpaří a pouze zbytek pak odtéká povrchově," vysvětluje Bláha.

Pro nejbližší dny nehrozí, že by se tato situace obrátila k horšímu. „Ačkoliv by se mělo začít oteplovat, tak díky tomu, že se také vyjasní, budou teploty v noci klesat pod bod mrazu, což tání zpomalí," dodává Bláha.

Plzeňská hydrometeoroložka Marta Suchá jeho slova potvrzuje. „Hlavní je, že nepřijdou žádné srážky," míní. „V noci na dnešek se teploty pohybovaly kolem nuly, v následujících nocích se mohou dostat až k minus pěti stupňům Celsia. Denní teploty očekáváme kolem jednoho stupně nad nulou," dodává meteoroložka s tím, že v současné době neplatí ani žádná výstražná informace pro motoristy. Na silnicích sníh leží už jen ve vyšších polohách.

V současné době jsou podle mapy Povodí Vltavy všechny vodní toky na Plzeňsku v normálním stavu. Výjimečnou situaci nehlásí ani vodní nádrže Hracholusky, Nýrsko, Lučina a další.

Hracholuská nádrž je navíc od letošního roku schopna pojmout více vody než kdy předtím. Díky loňské rekonstrukci klapky v bezpečnostním přelivu přehrady zadrží o dva miliony kubických metrů vody více.