Otřesný případ týrání, který skončil smrtí, Krajský soud v Plzni ve středu odročil. Na začátku dubna chce vynést rozsudek. Za týrání babičky hrozí třiadvacetiletému muži až dvanáct let za mřížemi.

„Nalezly jsme extrémní vyhubnutí, seniorka měla úplně prázdný zažívací trakt," řekla před soudem soudní znalkyně z oboru zdravotnictví Marie Šamanová, která ještě s kolegyní Evou Čechovou prováděla loni v únoru pitvu zemřelé. Seniorka byla podle jejich slov těžce podvyživená.

„Příčinou smrti byl rozvrat vnitřního prostředí při extrémním vyhubnutí," uvedla Šamanová. Stav se podle zkalkyně označuje jako nutriční marasmus a vyskytuje se například u lidí, kteří drží hladovku. „Pitevní nález odpovídá tomu, že se v tomto případě jednalo o těžkou výživovou nedostatečnost," podotkla Šamanová.

Znalkyně přitom u ženy nezjistily žádné důvody, které by jí bránily v tom, aby přijímala potravu.

Nevážila ani třicet kilogramů

Na šokující případ se přišlo zkraje loňského roku. Sousedům bylo divné, že ženu delší čas neviděli, na konci ledna pak domácnost navštívili sociální pracovníci. Ti byli šokováni, když do bytu vstoupili. V pokoji, kterým se táhl zápach od výkalů, ležela žena na zemi vedle postele a vydávala ze sebe nesrozumitelné zvuky. Pracovníci sociálního odboru ihned zavolali záchrannou službu a žena byla převezena do nemocnice ve Stodě.

„Nevážila tehdy ani třicet kilogramů," řekla znalkyně Šamanová. Po dvou dnech pak seniorka zemřela.

Vnuk, který se měl o babičku starat, před soudem odmítl vypovídat. Podle psychiatričky Evy Navrátilové, která jej vyšetřovala, si však žádnou vinu nepřipouští. „Tvrdil, že na smrti babičky nenese žádnou vinu. Vlastně se divil, proč je vůbec stíhán," uvedla Navrátilová.

Má zálibu v alkoholu a drogách

Matoušek podle ní netrpí žádnou duševní chorobou, ale má disociální poruchu osobnosti, je extrémně sobecký a nerespektuje společenské normy. „Není to nemoc jako taková, jde o charakter člověka," doplnila znalkyně s tím, že vliv na to má i výchova.

Během vyšetření též vyplynulo na povrch, že mladý muž má blízko k alkoholu a drogám, konkrétně marihuaně a pervitinu. „Má předstupeň závislosti," upozornila lékařka. Podle jejích slov, si však obžalovaný vůbec nepřipouští, že by měl nějaký problém.

V bytě, kde muž s babičkou žil, byla odpojená elektřina a byl dluh na nájmu. Na policii pak vyšlo najevo, že peníze na to určené muž utratil za drogy.