Sociálních bytů je málo. Mnoho potřebných tak na ně nedosáhne. Plzeň má momentálně obsazeno všech 37 bytů.

K získání sociálního bytu není podmínkou nezadluženost žadatele, stačí uznání dluhu, uzavření splátkového kalendáře a jeho splácení. Další podmínkou je správně podaná žádost včetně informací o příjmu žadatele. Třetí podmínkou je pak podstoupení sociálního šetření. Jeho cílem je ověřit, zda se osoba opravdu nachází v bytové nouzi a zda žadatel potřebuje sociální práci. Podle vedoucího bytového odboru města Plzně Zdeňka Švarce není podmínkou pro získání sociálního bytu ani trestní bezúhonnost.

CESTA JE SLOŽITÁ

„Setkáváme se s tím, že je nedostatek bytů ve vlastnictví města, nebo jsou velmi tvrdě nastavené podmínky pro jeho získání. Na komerčním trhu narážíme na to, že nájemní bydlení je velmi drahé. Hlavně kvůli kauci a provizi realitní kanceláři. Mnohdy to dělá 20 až 30 tisíc korun,“ uvádí Jitka Kylišová, krajská koordinátorka služeb společnosti Člověk v tísni.

Společnost Člověk v tísni spolupracuje v Plzni s klientkou, která po rozvodu zůstala sama v pronajatém bytě. Z manželství jí zůstal dluh, který je jí exekučně strháván z příjmu. Zbytek peněz jí dostačuje na pokrytí nákladů spojených s bydlením. Po uhrazení vysokého nájemného jí tedy nezbývá ani na základní potřeby. Ráda by se přestěhovala do jiného bytu, ale na městský bude čekat velmi dlouho.

„Naše podpora spočívá v tom, že lidem pomáháme vyplňovat žádosti o městské byty, snažíme se mapovat situaci na trhu a klientům pak předáváme informace, komunikujeme s pronajímateli na komerčním trhu nebo s obcemi poskytujícími obecní byty. Pokud se podaří bydlení najít, spolupracujeme s klienty na stabilizaci situace a na tom, aby získané bydlení neztratili,“ nastiňuje situaci Kylišová.