Sežene Klatovan ve městě lékařskou péči? Jak dlouho musí čekat na objednání? Jsou obory, které nepřijímají pacienty vůbec? Nejen na tyto otázky hledal Deník odpovědi.
V Klatovech je sice nová nákladně vybudovaná nemocnice, ale běžný obyvatel potřebuje mít praktického lékaře, stomatologa a další odborníky, ke kterým se zaregistruje a kteří mu poskytnou preventivní péči.
Dlouhodobě se mluví hlavně o nedostatku zubních lékařů. To potvrzuje i klatovský stomatolog David Chobot. „Už delší dobu pacienty nepřijímáme, máme plný stav. Pochopitelně poskytneme akutní léčbu, pacienta, který má akutní problém, neodmítneme," říká Chobot. Slova lékaře potvrzuje i jedna z pacientek. „Pan doktor mě ošetřil a zařídil mi operativní zákrok v Plzni, ale před tím jsem lékaře nějakou dobu musela hledat," říká Marie Netalová z Klatov.
Podobnou situaci může zažít nový obyvatel města v případě praktického lékaře. „Máme hodně plno, nové pacienty moc neregistrujeme. Samozřejmě poskytujeme akutní péči, v takovém případě nikoho neodmítneme," říká praktická lékařka Alena Štáhlichová z Klatov.
Situace u praktiků se liší ordinaci od ordinace, pacient proto musí hledání lékaře věnovat nějaký čas. „Pacienty přijímáme, pouze doporučuji, aby byl pacient místní. Bylo by obtížné poskytnout péči někomu kupříkladu z Prahy. V alergologické ordinaci není registrace nutná," informuje praktická lékařka a alergoložka z Klatov Helena Jiráková.
Mnoha pacientům nestačí jen praktický lékař, lidé běžně potřebují očního lékaře nebo ortopeda.
„Já jsem si našel lékaře asi po dvou dnech hledání, ale potřebuji jěště sehnat gynekologa pro manželku a ortopeda pro matku," konstatuje Jaroslav Hanzal, který se na Klatovsko nedávno přistěhoval. „Pro sebe pak potřebuji jěště nutně očního lékaře," dodává Hanzal. Očních lékařů v Klatovech mnoho není, ale situace u nich je, zdá se, dobrá a pacienty přijímají. „Nové pacienty i akutní případy bereme běžně, plno zatím nemáme," konstatuje oční lékařka Júlia Životová.
Stejně tak pacienti s onemocněním pohybového aparátu se nemusejí o péči bát. „Pacienty přijímáme, ne vždy to jde hned, někdy je nutno třeba dva dny počkat, ale v zásadě přijmeme každého. A to platí i pro rehabilitace, které v ordinaci také provozujeme," informuje ortoped Bedřich Helm.
Složitější to mohou mít ženy při hledání gynekologa. „Pacientky přijímáme, ale při přeregistraci od jiného lékaře musejí počítat s čekací dobou. Ordinujeme na polovinu úvazku, takže se musíme řídit tím," informuje gynekolog Jaroslav Matuška.
Právní systém v České republice sice umožňuje svobodný výběr lékaře, ale v reálu je tato možnost omezená. Omezená zejména tím, že praktický lékař má povinnost poskytovat i domácí péči. A praktici nechtějí z pochopitelných důvodů cestovat k pacientům desítky kilometrů.
Důležitý je výběr lékaře, protože změna lékaře je možná až po třech měsících po registraci u něj. Na lékaře je možno si v případě nespokojenosti stěžovat. Stížnosti přijímají příslušné zdravotní pojišťovny nebo Česká lékařská komora, případně Česká stomatologická komora.