Desetiměsíční trest s podmíněným odkladem na rok a půl. Verdikt, s jakým v pondělí od plzeňského okresního soudu odešel bývalý řidič z plzeňské zdravotní záchranné služby Stanislav Buryška ze Šumperka. Soudci jej potrestali za to, že loni v červenci, když měl výjezd, srazil přímo v Plzni ženu, která přebíhala přechod. Třiapadesátiletá žena zraněním podlehla.

Tragická nehoda se stala loňského devátého července krátce po patnácté hodině. Buryška vyjížděl ze stanoviště na Borech, namířeno měl do Třemošné. Když projel pod rondelem a blížil se levým pruhem po Karlovarské třídě směrem na Lochotín, jel téměř stokilometrovou rychlostí. I přesto, že měl zapnutá výstražná světla a sanitka hlasitě houkala, na přechod v té chvíli vběhla chodkyně, která běžela od tamější benziny na tramvaj. Už byla skoro na refýži, ale v okamžiku ji srazila dodávka záchranné služby. Náraz chodkyni odmrštil dvacet metrů daleko na tramvajový pás. Střetová rychlost byla 77 kilometrů za hodinu.

"Prostě se to nemělo stát. Bohužel. Když jsem ji zahlédl, brzdil jsem, snažil jsem se uhnout. Byl jsem přesvědčený, že tam nikdo nemůže vstoupit. Houkali jsme hodně výrazně. Paní jsem pak dvacet minut masíroval srdce," řekl před soudem zlomeným hlasem Buryška. Dodal však, že vinu necítí. Po události přišel o práci jako řidič sanitky a potýká se s psychickými problémy. Dnes pracuje jako sanitář v pražské nemocnici u Milosrdných sester. Žije na ubytovně.

Řidič tam neviděl

Situace u křižovatky Karlovarské třídy s Boleveckou ulicí nebyla podle soudu přehledná. Na semaforu, ke kterému se Buryška levým pruhem blížil, byla červená. Ve vedlejším prostředním pruhu pak čekal na zelenou ještě kamion. A za něj řidič sanitky logicky nemohl vidět. Když z poza kamionu vyběhla žena, srážce už nešlo zabránit. Podle znalce z oboru doprava Michala Kešnera šlo střetu zabránit, kdyby jel řidič pomaleji, přesně 88 kilometrů za hodinu a méně. Vše natočila kamera v sanitním voze, který navíc nemířil k akutnímu případu.

"Obžalovaný neměl patřičný výhled. Poškozená sice měla na přechodu zelenou, ale nedostatečně se věnovala celkové situaci. Sanitku musela vnímat, musela ji slyšet a mohla se zastavit," řekl předseda senátu Vladimír Žák. Podotkl, že každý by měl sledovat dění kolem sebe obzvláště, když slyší hlasité houkání sanitky.

Sražená žena měla větší podíl viny

"Pokud hovoříme o spoluvině, tak z větší míry je vina na straně chodkyně," podotkl Žák. Ze svědeckých výpovědí totiž vyplývá, že když žena přebíhala přechod, držela si ruku na hlavě, jako by telefonovala, nebo si upravovala vlasy.

Na druhou stranu však upozornil, že řidič sanitního vozu je profesionál, který by měl předvídat krizové situace. "Pan Beryška tu pravou stranu v podstatě neviděl, protože tam stál kamion. Přitom jako řidič z povolání musí takové situaci přizpůsobit i styl jízdy. Co kdyby tam šel slepý nebo hluchý člověk, který sanitku nebude vnímat? Ten řidič ho přeci nemůže smést," zdůraznil Žák.

Měla mnoho vážných zranění

Třiapadesátiletá žena krátce po střetu ještě vnímala záchranáře. "Ona plakala, ještě komunikovala. Před příjezdem lékaře však začala krvácet z uší a komunikovat přestala. Poté ji odvezli na Emergency," popsala záchranářka Zuzana T. V 16.27 hodin žena zemřela. Měla velké množství zranění, jako rozlámaná žebra a pánev, těžké pohmoždění plic či prokrvácení mozkových plen a následný otok mozku.

Rodinní příslušníci ve chvíli přišli o matku, sestru a dceru. Bratr zemřelé ženy je od incidentu v pracovní neschopnosti a léčí se s psychickými problémy. Pozůstalí, kteří se připojili k trestnímu řízení, žádali soud o uznání náhrady nemajetkové újmy téměř osmi set padesáti tisíc korun. Předseda senátu je však odkázal na občansko-právní řízení.

Rozsudek je již pravomocný. Jak obžalovaný, tak státní zástupce se vzdali práva na odvolání.