Krajská hygienická stanice v Plzni zahájila správní řízení s firmou Zrtas, kde v červenci uvařili špagety carbonara infikované salmonelou. Bakteriální onemocnění tehdy postihlo více než sto lidí z Plzně a Klatov. Vývařovně za to hrozí pokuta v řádech statisíců korun.

Ředitel hygieny Přemysl Tomašuk uvedl, že řízení je ve fázi předkládání dokumentace a dokazování. „Dokazování je soubojem právníků společnosti Zrtas a našich o to, kdo má pravdu," sdělil. Podle Tomašuka pokuta vývařovnu Zrtas nemine. Konkrétní částku ale odmítl říct. „Budou to řádově statisíce korun," tvrdí Tomašuk.

Ředitel připomněl, že rozbory špaget ukázaly, že bakterie byla v hotovém jídle a ve skořápkách vajec, které se do pokrmu přidávaly. Salmonela ve špagetách zajímá i policii, která prověřuje, jestli nedošlo ke spáchání dvou trestních činů – ublížení na zdraví a šíření nakažlivé lidské nemoci – obojí z nedbalosti.

„Případ je stále ve fázi prověřování, přibývají další poškození, kteří se k trestnímu řízení připojují. Do současné doby nebyl nikdo obviněn. Policisté stále shromažďují všechny skutečnosti a informace pro řádné rozhodnutí ve věci," informovala policejní mluvčí Hana Kroftová s tím, že někteří lidé podali oznámení v listopadu, tedy až čtyři měsíce po vypuknutí salmonely.

Kriminalisté by měli rozhodnout už brzy. V případě prokázání viny hrozí tresty jeden rok až tři roky. Mluvčí uvedla, že policii se přihlásilo 30 lidí, kteří onemocněli salmonelou.

Jeden z nakažených strávníků, Václav Lacyk, protrpěl v nemocnici tři dny. Chvíli uvažoval, že se obrátí na policii.

„Přemýšlel jsem o morální újmě, ale nakonec jsem se rozhodl to nepodat," řekl Lacyk. Škoda v podobě zkrácení mzdy mu prý prakticky nevznikla.

Lidé, kteří si kvůli salmonele protrpěli dny v nemocnici na infuzi, v noci nespali a zhubli několik kilo. Nyní mají alespoň naději, že budou finančně odškodněni. Odškodné by podle oslovených právníků vyplácel Zrtas, přestože se majitel firmy Martin Zrna od začátku brání argumentem, že jeho lidé nepochybili. „Pokud se prokáže, že bakterie salmonelózy pochází od té firmy, tak lidé mají nárok požadovat po ní odškodnění. Společnost má totiž povinnost dodávat zdravé potraviny," vysvětlil advokát Jaroslav Svejkovský.

Lidé se mohou domáhat nejen vrácení peněz za jídlo, ale také náhrady za ušlý výdělek, náklady na léčení a třeba i na dovolenou, kterou kvůli nemoci zrušili. V součtu to mohou být statisíce korun.

„Bylo to strašné. Zhubl jsem devět kilo a doufám, že už nikdy nic takového nezažiji. Abych řekl pravdu, ani nevím, o kolik peněz bych měl žádat, protože podle mě to byly nevyčíslitelné útrapy," řekl Antonín Bartoníček v létě po propuštění z nemocnice.

Deník včera marně kontaktoval jednatele vývařovny Zrtas Martina Zrnu. Podle jednoho ze zaměstnanců je na služební cestě. Na dotaz ohledně několikasettisícové pokuty a policejního vyšetřování zaměstnanec Zrtasu odpověděl, že se ho to netýká.
Deníku se podařilo zjistit, že vývařovna Zrtas získala na Borech v ulici Politických vězňů nové prostory, které jí přenechala konkurenční společnost zaměřená také na stravování .