Je už jasné, že k ledu jdou všechny soukromé svozové firmy, které dosud popelnice Plzeňanům vyvážely. Město si prostřednictvím teplárenské společnosti Plzeňské komunální služby samo nakoupí popelářské vozy (bude jich potřebovat zhruba 35) a vybuduje nový městský komunální podnik.

Ten má vzniknout v teplárenském areálu u Penny marketu v ulici Edvarda Beneše na Borech, zhruba na devíti tisících čtverečních metrech. Právě odsud by měli od podzimu příštího roku začít vyjíždět městští popeláři svážet odpadky z celé Plzně.

Technický náměstek Pavel Šindelář (ODS) potvrdil, že kvůli rozhodnutí o popelnicích včera zasedala mimořádná městská rada. Ta vzala na vědomí rozhodnutí představenstva teplárny, že ruší už třetí výběrové řízení na svozovou firmu, která se původně měla odpadky v Plzni zabývat. V něm nabídla nejnižší cenu společnost SITA, jenže vzápětí se jako pokaždé několik neúspěšných kandidátů odvolalo a věc skončila u antimonopolního úřadu.

Teplárna se pak prostřednictvím své společnosti Plzeňské komunální služby rozhodla začít připravovat vlastní komunální podnik.

„Zadali jsme jim, aby vypracovali podrobnou finanční analýzu, jaký finanční dopad pro město to bude mít," prohlásil Šindelář. Vybudování komunálního podniku má horní finanční hranici 200 milionů korun. „To je ale nejvyšší možná cena, jsem přesvědčen o tom, že to bude méně," prohlásil generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

Až budou známa čísla, dostane se materiál, pravděpodobně letos v prosinci, už k novým městským zastupitelům. Jak se k rozhodnutí současných dosluhujících politiků postaví, je těžké předvídat. Lidé si je o víkendu teprve zvolí.

Na otázku, proč se tak důležitá věc rozhoduje doslova na poslední chvíli, Šindelář argumentuje tím, že tato varianta se zvažovala už dříve. „Výběrové řízení na svozovou firmu muselo být zrušeno, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nám zakázal uzavřít s vítězem tendru smlouvu, vydal předběžné opatření," vysvětlil Šindelář s tím, že dále nelze čekat, má-li se městský komunální podnik vybudovat za 11 měsíců a od podzimu 2015 fungovat.

V září příštího roku totiž začne platit odpadová vyhláška, podle které musí město zajistit na svém území svoz odpadů. Že to nebude už prostřednictvím svozových firem, je teď jasné. Ty měly z odpadků v Plzni roční byznys kolem 150 milionů korun. Teď o něj přijdou.

Cenu za vyvezení popelnice od září příštího roku schválili zastupitelé zhruba o polovinu nižší, než je dnešní praxe. Právě radními vyžádaná analýza má říci, kolik by při stanovené ceně město za odpady doplácelo a zda by se například nesnížila současná zhruba 100milionová dividenda, kterou teplárna každoročně městu jako jedinému akcionáři vyplácí.

Plzeňané budou muset vypovědět svým současným popelářům smlouvy, zaregistrovat se a platit městu. Už nebudou mít možnost si svozovou firmu sami vybrat, vše bude zajišťovat město samo.