Až deset let za mřížemi hrozí Františku Hákovi (35) ze Starého Plzence a Josefu Netušilovi (33) z Kasejovic. Oba v pondělí stanuli před Okresním soudem Plzeň-jih, kde čelí obžalobě z pokusu těžkého ublížení na zdraví a výtržnictví.

Případ se vztahuje k bitce, která se odehrála loňského 23. listopadu v baru Trial ve Starém Plzenci. Hák s Netušilem tehdy před devátou večer přišli do podniku a na toaletě napadli jednoho z hostů. „Vlezli tam oba a než jsem se stačil zeptat, o co vůbec jde, dostal jsem pěstí,“ popsal před soudem návštěvník baru Jan S.

První rána prý přišla od Netušila, další už se sypaly od obou a mířily převážně na hlavu. Jan S. poté doslova vypadl ze záchodových dveří. „Pak už si nevzpomínám, co se dělo. Probral jsem se, když u mě byli záchranáři a policie,“ uvedl. V době, kdy byl Jan S. v bezvědomí, do něj útočníci podle svědků několikrát kopli.

Chtěli napadenému pomoci

Hák měl kromě Jana S. napadnout ještě Josefa G., který prvnímu napadenému přispěchal na pomoc. „Dostal jsem pěstí do hlavy a upadl,“ popsal Josef G., který vyvázl s monoklem a boulí na hlavě.

Kromě Josefa G. se k napadenému muži seběhli ještě další baroví hosti. Jeden z nich popsal, že na něj Netušil zaútočil. „Chtěl mi ji vypálit, ale nepovedlo se mu to,“ řekl svědek. Řekl také, že onoho útočníka viděl, jak Jana S. ostře nakopl do hlavy. „Bylo to, jako kdyby kopal penaltu,“ pronesl. Pomoci napadenému chtěl i další host, ve chvíli však proti němu Netušil napřáhl pěstí. „Na ruce měl obojek s bodlinami. Naštěstí se netrefil,“ řekl.

"My jsme si nezačali"

Hák i Netušil, kteří jsou v současné době ve vězení, rvačku přiznali, popřeli však, že by do Jana S. kopali. Podle Háka vše vyvolal Jan S., když se do něj na záchodě slovně navážel. "Pak do mě strčil, já ho napadl," řekl Hák. To ale Jan S. odmítl. Hák taktéž uvedl, že do baru šel původně za elektrikářem Michalem M., který se prý neměl k práci, kterou slíbil. S ním si podle svých slov chtěl vyřídit účty. Nezaměstnaného Netušila prý potkal náhodou před barem a když mu řekl, že si uvnitř potřebuje něco vyřídit, Netušil se prý vydal s ním. Svědci před soudem hovořili mimo jiné o tom, že Hák se velice nevybíravě choval k servírce. "Byl na ni vulgární," řekli.

Hák, který se živí jako kuchař a byl již třináctkrát trestán, čelí kromě ublížení na zdraví ještě obžalobě z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. V baru měl podle státní zástupkyně křičet, že si dojde pro pistoli a všechny zabije, což uvedlo též několik svědků.

Hlavní líčení, které v pondělí soud zahájil, provázel chvílemi smích obžalovaných. Oba tak reagovali na výpovědi pozvaných svědků.

Jednání bude pokračovat v úterý, poté bude odročeno.