Až se o Vánocích budete dívat na novou pohádku České televize s pracovním názvem Věneček, na most se zaměřte. Stojí v Rabštejně nad Střelou a zmíněnou scénu na něm, pod ním i v jeho okolí tuto středu natáčel režisér Jiří Strach.

Tvůrce Anděla Páně nebyl v severoplzeňském městečku poprvé. Rabštejnský most si zahrál například už v jeho předchozí vánoční pohádce Šťastný smolař z roku 2012.

O čem bude nová Strachova pohádka a kdo si v ní zahraje, Česká televize přísně tají. „Detaily budeme médiím prezentovat později. Pohádka má být pro diváky překvapením," řekl za ČT Michal Prokeš.

Ví se však, že scénář opět napsal Marek Epstein a na veřejnost také prosáklo, že Strach kromě svého dvorního herce Ivana Trojana obsadil i Jiřího Mádla.

Do Rabštejna nad Střelou se filmaři přesunuli z areálu zámku Úherčice na Znojemsku, v jehož interiérech a exteriérech strávili téměř celý červenec a začátek srpna.

Na Plzeňsku tak dlouho nepobyli. „Natáčení, kvůli kterému musel být most a tedy průjezd Rabštejnem uzavřen, trvalo jeden den," řekl za místní Ondřej Fábera, který je rád, že Rabštejn, kde už v minulosti vznikly například filmy Tomáše Vorla Cesta z města a Cesta do lesa nebo videoklip skupiny Depeche Mode, bude opět vidět.

V Plzeňském kraji má Česká televize do konce prázdnin v plánu další natáčení. Na Švihově padne 25. srpna první klapka filmu Hlas pro římského krále o mládí Karla IV. s Kryštofem Hádkem v titulní roli Otce vlasti.