Dým, křik, výstřely, naříkání zraněných, bleskový příjezd policistů, ošetřování a třídění obětí a zneškodnění zločince tak vypadalo čtvrteční cvičení pořádkové zásahové jednotky a letecké záchranné služby v poskytování první pomoci v taktickém prostředí na líňském letišti.

„Při příjezdu na místo, kde se nachází ozbrojený pachatel, musí policejní jednotka nejprve eliminovat pachatele a poté zajistit místo události, zatímco druhosledové hlídky zahajují bezodkladnou první pomoc osobám, které jsou zraněné,“ popsal zásah velitel pořádkové jednotky Petr Mášek s tím, že cvičení se zúčastnilo na padesát lidí.

REÁLNÝ MODEL

„Máme namaskované zraněné a všichni jsou poučeni, že se mají chovat tak, aby akce působila opravdu reálně,“ doplnil velitel.

Po každé modelové situaci si účastníci vyhodnotí efektivnost zásahu a pokračují další akcí.

Podle krajské policejní mluvčí Martiny Korandové je pro policisty při tomto zásahu nejdůležitější ošetřit zraněné osoby a dopravit je na shromaždiště.

„Prostor, kde došlo k napadení, není bezpečný, a první pomoc tak poskytují policisté, protože tam nemohou vpustit hasiče ani zdravotníky,“ vysvětlila Korandová.

Ilustrační fotografie.
Po Plzni létaly desítky uprchlých papoušků