Dvěma góly zařídil úspěch Indiánů kapitán Martin Straka, který nastoupil v elitní formaci, přestože se ještě definitivně nerozhodl o pokračování kariéry.

Straka pomohl také zacelit ztráty při absencích útočníků Kašpaříka, Hollwega a Jána Sýkory, domácím chyběl i bek Seman. Vítkovice zase postrádaly kapitána Burgra.

Plzeňští fanoušci před zápasem vyvolávali jméno lídra a šéfa klubu, který v dubnu vítěznou trefou ve Zlíně zařídil pro Škodu premiérový titul, a brzy Straku oslavovali znovu. Už po 26 vteřinách lídr Západočechů zařídil vedení. Straka objel branku, vybruslil mezi kruhy a k levé tyči překonal gólmana Málka, jemuž znepříjemňoval situaci před brankovištěm Duda.

Následně si Plzeň aktivní hrou vynutila hned čtyři přesilovky za sebou, přičemž tu druhou v pořadí zužitkoval dorážkou do prázdné branky Tomáš Sýkora. Další gól ale domácí v přesilovkách nepřidali a Ostravané dokázali ještě v úvodním dějství snížit, když se jim podařilo využít přesilovku pěti proti třem. Debutanta Machovského, který dostal přednost před zkušenějším Mensatorem, překonal z dorážky Roman.

V 25. minutě ale měla Plzeň dvoubrankový náskok zpět. Po Punčochářově chybě vyřešil únik dvou na jednoho individuálně Novotný a radoval se ze své první extraligové branky.

Snaha Vítkovic o odpověď snížení nepřinesla, šanci neproměnil Kucsera. V 35. minutě byl faulován v úniku Tomáš Sýkora, z nařízeného trestného střílení však na Málka nevyzrál. Ale 97 sekund před koncem druhé části po Hanzlíkově přihrávce zacílil opět z mezikruží přesně Straka.

Ve 44. minutě se prosadil za hosty ve své premiéře v české extralize Slovák Vandas, ale Plzeň měla zápas ve své moci. Málka překvapil střelou z otočky Duda a uhasil jakékoli soupeřovy naděje.

HC Škoda Plzeň – HC Vítkovice Steel 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 1. Martin Straka (Vlasák), 6. T. Sýkora (Pletka, Kratěna), 25. Novotný, 39. Martin Straka (Jiří Hanzlík), 48. Duda (Vlasák) – 15. Roman (Huna, Sloboda), 44. Vandas (Szturc, Kudělka). Rozhodčí: Jeřábek, Polák – Blümel, Barvíř. Vyloučení: 5:8. Využití: 1:1. Diváci: 5709.

Sestavy:

Plzeň: Machovský – Slovák, Jiří Hanzlík, Dan Růžička, J. Jeřábek, Mozík, Frolo – Duda, Martin Straka, Vlasák – Kratěna, Lev, Pletka – Novotný, T. Sýkora, Petruška – Dvořák, Vlček, Schleiss. Trenéři: Razým a Michal Straka.

Vítkovice: Málek – R. Stehlík, Barinka, Sloboda, Kudělka, Punčochář, L. Kovář – Vandas, Valčák, Szturc – Huna, Roman, Svačina – J. Káňa, Húževka, Strapáč – Šedivý, Kolouch, Kucsera. Trenéři: Oremus a Šimíček.