Dostane se mladistvý snadno k alkoholu a cigaretám? Musí používat nějaké finty, nebo prostě přijde, zaplatí a odchází? Na tyto otázky hledal odpověď Deník, který v Klatovech zjišťoval, jak složité je pro dítě nakoupit cigarety a alkohol. Jako figurant posloužil patnáctiletý Milan z Klatov.

Cestou k první prodejně jsme si domluvili podrobnosti, Milan dostává instrukce, jak se chovat. Hlavně nesmí lhát o věku. Za úkol má použít jednoduchou výmluvu na otce, který si jej poslal pro cigarety.

První zastávkou byla prodejna Albert. Milan měl za úkol jít do trafiky a zakoupit krabičku cigaret. Jak jsme brzy zjistili, výmluva nebyla potřeba. Milan během pěti minut vycházel z obchodu a v ruce třímal krabičku. „Nikdo se na nic neptal. Řekl jsem, co chci, zaplatil jsem a odešel," řekl Milan.

Naší další testovanou prodejnou byl Kaufland. Milan měl z prodejní plochy přinést láhev rumu a ze stánku krabičku cigaret. Ani tady nesmí lhát o věku. Úspěch máme poloviční, figurant se vrátil s cigaretami, ale bez rumu. „Rum nedopadl. Paní si vzala láhev, podívala se na mě a chtěla doložit věk. Když jsem jí řekl, že mi osmnáct není, řekla mi, abych odešel z obchodu. S cigaretami nebyl problém, ve stánku firmy Geco jsem si řekl o cigarety, zaplatil jsem a odešel," popsal nákup Milan.

Zásoba cigaret se nám rozrostla, rozhodli jsme se v nákupu pokračovat. Zaparkovali jsme před obchodním domem Tesco a figurant šel dovnitř se stejným úkolem jako v předchozím obchodě. S tím, že jsme se rozhodli, že v Tescu použije samoobslužné pokladny. Sázeli jsme na to, že pokladnou projde bez povšimnutí. Ve stánku měl Milan opět koupit cigarety. „Láhev jsem koupil v pohodě. Kasa psala, že mám čekat na obsluhu, za chvilku přišel prodavač, který zrovna svačil, podíval se na mě, odešel ke svému počítači a beze slov potvrdil nákup. No a bylo to. Ve stánku po mně paní chtěla občanku, výmluva na tátu nezabrala," řekl Milan po nákupu.

Celou reportáž si přečtete v úterním vydání Klatovského Deníku