Policie jej vyšetřuje jako případ vůbec prvního Čecha, který se podle ní chtěl přidat k této teroristické organizaci. O tom, zda zadržený zůstane ve vazbě, rozhodne soud během několika dní.

Proč se ale mladý muž vypraví z jihoplzeňské obce na cestu do Sýrie, aby bojoval po boku hrdlořezů, jejichž cílem je zabít co nejvíc Evropanů?

Podle dostupných informací se jedná o mladíka, který byl samotářský a trávil hodně času u počítačových her. „Takoví lidé jsou většinou uzavření, žijí ve světě představ, tím si nahrazují reálný život," popsal psycholog Karel Bröckl s tím, že pokud dotyčný nejeví zájem o nic jiného, může u něj vzniknout závislost. Podle psychologa existuje celá řada důvodů, proč se chtěl mladík připojit k Islámskému státu. „Pokud žil spíše ve virtuálním než reálném světě, je možné, že 
jej mohly zmanipulovat nějaké počítačové hry," uvedl příklad. Ovlivnit ho mohly také různé texty. Nelze vyloučit ani to, že mladíka na internetu někdo zkontaktoval.

Podle Karla Bröckla není moc pravděpodobné, že by se chtěl zadržený 'pouze' zviditelnit ve svém okolí. 
„V tom případě by o svých plánech jen mluvil, ale nic nerealizoval," připomněl mladíkovu nepodařenou cestu přes Turecko.

Podle Karla Bröckla může obviněný muž také trpět psychickou poruchou. „Ovšem mohl si tím také jen zvyšovat míru důležitosti a sebevědomí," dodal plzeňský psycholog.

Mladík čeká nyní na další rozhodnutí ve vazbě. Pokud výsledky vyšetřování policistů dostatečně odůvodní postavit obviněného před soud, bude podána obžaloba k příslušnému soudu. „Z informací dostupných z médií by měl být tímto soudem Okresní soud Plzeň-jih a lze nejpravděpodobněji uvažovat o zločinu účasti na organizované zločinecké skupině ve stadiu pokusu," vysvětlil advokát Vít Svejkovský.

Za tento zločin lze uložit trest odnětí svobody na tři až 12 let či propadnutí majetku. „O samotném podání obžaloby a případné výši trestu lze však bez bližší znalosti celé věci pouze spekulovat," dodal Vít Svejkovský.

Mladík byl letos v lednu zadržen na jednom z mezinárodních letišť v Turecku. Policie muže zpočátku vyšetřovala na svobodě, nedávno však bylo z důvodu obavy o pokračování v tres-tné činnosti a možnosti útěku rozhodnuto o vazbě.