Na zvýšení počtu kontrol práce načerno se dohodli zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí, Státního úřadu inspekce práce (SÚIP) a Policie České republiky. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí nelegálního zaměstnávání přibývá proto, že poptávka po pracovní síle je vyšší než nabídka pracovníků z Česka a dalších zemí Evropské unie.

Spolu s plánovanými kontrolami se uskuteční i mimořádné celostátní kontrolní akce. Důvodem dalších mimořádných kontrol je zvyšující se počet nelegálních pracovníků, a to zejména ze zemí mimo EU. Lidé ze zemí mimo EU přijíždí často i do Plzeňského kraje. „Práci načerno vykonávají v kraji lidé pocházející například z Ukrajiny nebo Moldavska. Za letošek jsme zkontrolovali již zhruba 600 cizinců a kontroly pokračují. Nejvyšší navržená pokuta se pohybuje od dvou do tří milionů korun,“ říká vedoucí inspektor Oblastního inspektorátu práce (OIP) v Plzni Miroslav Duchek.

Ze strany OIP pro Plzeňský a Karlovarský kraj bylo podle mluvčího SÚIP Richarda Kolibače k poslednímu srpnu zaměstnavatelům uloženo za umožnění výkonu nelegální práce už 76 pokut v celkové hodnotě převyšující 23 milionů korun. „V Plzeňském kraji se kontroly nelegálního zaměstnávání zaměřují především na střední a velké podniky s průmyslovou činností, tedy kovovýrobu, automobilový průmysl, logistická centra a dřevozpracující průmysl. Zde je předpokladem větší výskyt cizinců, které dodávají k uživateli tzv. pseudoagentury,“ uvádí Kolibač s tím, že pozornost bude dál zaměřena na velké lokality, jako jsou Borská pole v Plzni, Nová Hospoda v Boru u Tachova či menší průmyslová zóna u Nýřan.

Na kontroly zaměřené na nelegální zaměstnávání vyjíždějí inspektoři a policisté po celém kraji. Minulý týden si na cizince posvítili např. v Horšovském Týně ve zdejší výrobní hale. „Policisté zkontrolovali celkem 15 cizinců. Dvanáct z nich důvodně podezřívají, že zde pracují, přestože pobývají na území České republiky na základě turistického víza. Navíc se dva cizinci prokázali padělaným dokladem totožnosti, který vydávali za pravý,“ popisuje policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Po udělení pokut inspektory OIP přichází na řadu celní správa, která je vymáhá. Zaměstnavateli hrozí pokuta až deset milionů korun, zaměstnancům sto tisíc korun.

Ilustrační foto
Fidlovačka, lampiony i sport