„Jednu návštěvu v domácím prostředí je možné provést během těhotenství a další až tři návštěvy po porodu během šestinedělí. Za tuto službu ženy neplatí. Pokud si ji budou chtít objednat, ať kontaktují naše gynekologicko-porodnické oddělení. Buď se dovolají přímo našim kolegyním Lucii Papouškové a Elišce Královec Černé, které službu poskytují, nebo stačí zanechat kontakt a asistentky se jim brzy ozvou zpět a domluví termín návštěvy,“ vysvětlil primář oddělení Dušan Kolařík.

Během návštěvy porodní asistentka poskytne ženě individuální péči. „Při návštěvě v těhotenství můžeme se ženou probrat nejen přípravu k porodu a péči o děťátko, ale také zkontrolovat její zdravotní stav, nabídnout úlevové metody, jako je aromaterapie, bylinné napářky, využití šátků rebozo a podobně,“ popsala Papoušková. Při návštěvě po porodu během šestinedělí porodní asistentka provádí kontrolu porodního poranění a celkového zdravotního stavu ženy i děťátka. Může poskytnout laktační poradenství a opět i individuální podporu a péči o psychiku. A neméně důležitá je i možnost pomoci a podpory v péči o děťátko.

Otevření urgentního příjmu v Domažlické nemocnici.
Domažlická nemocnice otevřela nový urgentní příjem pro pacienty ve vážném stavu

Hlavní výhodou je jednoznačně domácí prostředí, kdy žena nemusí nikam jít, ale naopak zdravotnice přijde za ní. Nemusí tedy řešit třeba hlídání starších dětí nebo právě čerstvě narozené miminko nikam vozit. „Domluvíme s ní termín, který jí nejlépe vyhovuje. V domácím prostředí je navíc zaručeno plné soukromí a pohodlí a žena, respektive maminka má jistotu, že nebude rušena, a má tak čas probrat vše potřebné,“ řekla Královec Černá s tím, že žena také dostane na zdravotnici telefon a může s ní konzultovat své potřeby i mimo návštěvu.