Poprvé zahrála 30. dubna 1986. A byla to opravdová sláva. Právě toho dne zanechal nesmazatelnou stopu na západě Čech také fenomenální skladatel Petr Hapka. Jeho skladba s příznačným názvem Hudba pro fontánu je dosud považována za neoficiální hymnu Mariánských Lázní. U zrodu myšlenky vybudovat v lázeňském městečku fontánu stál Pavel Janeček. Autorem výtvarného řešení je akademický architekt Pavel Mikšík.

„Nebyl jsem přímo u zrodu nápadu vybudovat v Mariánských Lázních Zpívající fontánu, ale později jsme s panem Hapkou dojednávali, že vytvoří melodii přímo na míru," zavzpomínal na dobu před 35 lety tehdejší předseda městského národního výboru Rudolf Kopek. Dodal, že Petr Hapka byl osobně přítomen slavnostnímu uvedení fontány do provozu. „Stále si vybavuji tu atmosféru, která u fontány panovala. Bylo to velice příjemné, a když skladba skončila, ozval se bouřlivý potlesk," dodal Kopek.

Podle Rudolfa Petráka, který byl zaměstnancem někdejších Státních lázní a o fontánu se staral čtvrt století, přálo první produkci počasí. Na novou atrakci města se přišly podívat stovky lidí a účast byla mezinárodní. Dorazili nejen českoslovenští turisté, ale i němečtí rekreanti pobývající v hotelích Kavzak a Pacifik. Mezi prvními diváky byla i Martina Havelková. „Bylo mi deset let, když jsem s rodiči stála před fontánou a poslouchala tóny doprovázející tančící proudy vody. Už tehdy to ve mně zanechalo hlubokou stopu," dodala. „Už ve městě nebydlím, ale pokaždé, když ho navštívím, nezapomenu sem zajít a poslechnout si její produkci. A na chvíli jsem zase ta malá holčička, která drží za ruku svou maminku a poslouchá nádhernou hudbu. Produkce je krásná, ale Hudbu pro fontánu mám stále nejraději.“

Ke Zpívající fontáně se váže i romantický příběh. Odehrál se na konci osmdesátých let. Rudolfa Petáka jednou v létě na kolonádě oslovil mladý pár. Mladí lidé mu slavnostně oznámili, že se před několika lety potkali právě v Mariánských Lázních, když se přišli podívat na fontánu a nyní se do Mariánských Lázní vrátili jako manželé.

V současné době je správcem fontány, jejíž provoz zajišťuje Technický a dopravní servis, Petr Matějka. Slibuje, že v letošním jubilejním roce se kolonádou od 30. dubna rozezní několik novinek. Poprvé zazní hudba z oblíbeného filmu Forest Gump. Druhou nově zařazenou skladbou bude Toselliho Serenáda Op.6 v podání Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně. Právě toto těleso letos čekají dvousté narozeniny.

A návštěvníci se dočkají i dalších technických novinek. V současné době se testuje nový počítač, který řídí choreografii stříkající vody a světel. Pokud obstojí, bude možné repertoár fontány neomezeně rozšiřovat.