Vše začalo letos v únoru telefonátem na tísňovou linku, kam byl oznámen nález mrtvoly na vymýceném pozemku v blízkosti ulice Pod Sylvánem v Plzni. „Na místě policisté zjistili, že jde o lidské kosterní ostatky ve značném stadiu rozkladu. Neboť nemohlo být zpočátku vyloučeno, že osoba zemřela násilnou smrtí, převzali si případ krajští kriminalisté, kteří nařídili provedení soudní pitvy. Hned na začátku prověřování provedli policisté šetření v okolí místa nálezu ostatků, kde se zdržovala komunita lidí bez domova. Toto šetření však nepřineslo do případu žádné relevantní informace,“ informovala krajská policejní mluvčí Pavla Burešová. Doplnila, že kriminalisté si vyžádali provedení genetického zkoumání, ale ani na jeho základě se nepodařilo zjistit, komu kosterní ostatky náleží. Následně bylo zažádáno i o provedení facilní rekonstrukce lebky neznámé mrtvoly, pomocí níž byla stanovena přibližná podoba zemřelé osoby.

„Ze závěrů soudní pitvy a facilní rekonstrukce vyplývá, že šlo o ženu bílé rasy, ve věku mezi 35 - 40 lety, drobné postavy – výšky okolo 165 cm. Jelikož byla u zemřelé zjištěna skolióza, dá se předpokládat, že žena chodila shrbená a nakloněná na pravou stranu. Dotyčná měla krátké hnědé vlasy o délce 10-15 cm, měla nápadný nos zakřivený z přímého pohledu na levou stranu a zanedbaný chrup. V době smrti měla na sobě světlé tepláky a zelený svetr,“ popsala Burešová.

Z výsledků soudní pitvy, kromě toho, že nebylo zjištěno cizí zavinění, rovněž vyplývá, že žena zemřela v intervalu mezi šesti až osmi měsíci před nalezením jejích ostatků. Smrt tedy nastala v období letních měsíců až září roku 2021.

„Pokud byste k ženě na obrázcích měli nějaké poznatky, obraťte se na tísňovou linku 158 nebo se dostavte na nejbližší policejní služebnu,“ požádala veřejnost Burešová.

Upečení největšího kulatého bochníku chleba v České republice inicioval Vojtěch Mitas z Plzně. V rámci soutěže #jeduzajonem upekli chleba o průměru 130 a obvodu 404 cm v pražské pekárně Mareš & synové. Chléb je zapsaný v knize rekordů agentury Dobrý den.
Největší bochník chleba v republice má na svědomí Plzeňák, podívejte se