Proti nízkému trestu se okamžitě odvolal státní zástupce Augustin Hrbotický. Případ tak bude mít dohru u Vrchního soudu v Praze.

Povolná, která z Polska do Česka dovážela dřevěné palety, před soudem stanula letos na jaře kvůli obžalobě ze zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Žena totiž podle spisu v letech 2012 a 2013 nezaúčtovala faktury celkem za 173 milionů korun, a tím pádem jí finanční úřad vyměřil o 29,8 milionu korun nižší daň.

Povolná před soudem celé situace litovala. Vysvětlila též, že záležitosti týkající se financí řešil daňový poradce, který disponoval plnou mocí. „Podával přiznání, vše také podepisoval. V roce 2013 mi volali z finančního úřadu kvůli těm daním. Účetní mi ale tvrdil, že vše je v pořádku. Já jsem vůbec neměla potuchy, že se DPH neodvádí. Z mé strany to nebylo úmyslné," hájila se Povolná před soudem.

Žena, která pracuje jako zámečnice, což dělala i v době, kdy podnikala, nyní škodu splácí. Z astronomicky vysoké částky zatím uhradila téměř milion tři sta tisíc korun.

Role daňového poradce?

To, že žena všeho lituje a snaží se své pochybení napravit, jsou okolnosti, které přispěly k uložení podmíněného trestu. Vliv mělo i to, že Povolná nepodnikala sama 
a v obchodech se angažoval její bývalý manžel František. Soudci se rovněž zabývali rolí daňového poradce a jeho možnou spoluvinou. „Je otázkou, zda také neměl být stíhán. Říkali jsme si, jak takhle vůbec může dělat to, co dělá," upozornil předseda senátu Jan Špeta. Povolná však podle něj měla být důslednější.

„Celou tu situaci si zavinila svou liknavostí. Například daňové přiznání z prvního čtvrtletí roku 2013 bylo podáno s ročním zpožděním. Přinejmenším jde
o nepřímý úmysl," řekl Špeta.

Povolné původně hrozilo pět až deset let vězení. Vzniklou škodu musí podle rozsudku uhradit.