Den pozemního vojska se konal už potřicáté. „Je to příležitost připomenout v průběhu sedmihodinové akce nejdůležitější momenty druhé světové války. Rozhodli jsme se pro ukázku napadení Polska 1. září 1939 a dále pro boje v Dukelském průsmyku roku 1944,“ sdělil duchovní otec projektu a šéf rokycanského Muzea na demarkační linii František Koch. Překvapením pro návštěvníky pak byla ukázka jízdních vlastností tanků a obrněných transportérů na hudbu symfonické básně Bedřicha Smetany Má vlast.

Do defilé aktuální výzbroje tuzemské armády bylo zapojeno 26 bojových vozidel, vrtulníky Mi-171Š a Mi-24 a dva bojové letouny L-159 Alca. Prezentovaly se ovšem i ozbrojené složky dalších zemí a s dynamickým vystoupením přispěchali příslušníci hasičské záchranné služby. Zdravotníci jako další složka záchranného systému nabídli prohlídku nejmodernějších sanitních vozů. „Stejně se mi ale nejvíc líbí transportér Pandur a kanonová houfnice Dana,“ svěřil se třináctiletý Martin z Rokycan.

V hledišti nechyběli politici. Dorazili premiér Andrej Babiš či šéf SPD Tomio Okamura. Ministr obrany Lubomír Metnar nevynechal koutek dobrovolných hasičů, kteří dorazili z různých míst Rokycanska a hlídali tankodrom i jeho okolí. „Chlapi, nestyďte se a pojďte si povídat,“ vybízel třeba členy SDH Skořice.

Dostat se na Bahna však nebylo pro každého snadné. Ráno se od Rokycan a v opačném směru od Strašic vytvořila minimálně hodinová kolona čekajících aut. Parkoviště pro tisíce vozidel u Dobříva bylo možná otevřené naposledy. „Počítáme tu s masivní výstavbou rodinných domů,“ upozornil starosta Jiří Ondřejíček.