Obec před zhruba třemi měsíci přijala nabídku od České pošty na převzetí pobočky poštovních služeb pod svou správu a její provozování. Včera byli občané pozváni ke slavnostnímu otevření nové provozovny.

Zástupci obce i hosté se sešli u bočního vchodu budovy obecního úřadu, kde nové prostory společně otevřeli. „Je pro nás zásadní zachovat pro občany fungující poštu. Pokud bychom nabídku od České pošty nepřijali, mohli bychom o poštovní služby pro občany přijít úplně. To si nedovedeme představit. Lidí, kteří poštu ve Starém Sedlišti využívají, je hodně nejen ze Starého Sedliště, přijíždí i z okolních vesnic,“ řekla Deníku starostka Starého Sedliště Jitka Valíčková a pokračovala. „Zvažovali jsme i zachování pošty v původní budově na návsi, která České poště patří. Ta nám ale stanovila nájemné, které pro nás bylo příliš vysoké. Rozhodli jsme se proto pro drobnou přestavbu prostor z boční stany budovy úřadu, kam jsme pobočku pošty přesunuli. Investice byla v řádech desetitisíců,“ vysvětlila starostka.

Občané, kteří na otevření nové provozovny pošty ve Starém Sedlišti přišli, se měli možnost seznámit s paní poštmistrovou Lenkou Málkovou. O tom, že novou službu budou rádi využívat, nebylo pochyb už krátce po otevření, kdy se u okýnka vytvořila dlouhá fronta. „Každý začátek provází trochu nervozity. Mám pro ten stav vymyšlené slovo, že se strachotěším,“ usmála se nová pracovnice úřadu a dodala, že ve službách pošty pracovala téměř dvacet let, nebude tak mnoho situací, které by ji zaskočily.

„Věřím, že se nová pobočka pošty bude lidem líbit a budou ji nadále hojně využívat. Dohodli jsme se také na prodloužení pracovní doby, v případě dovolené nebo nemoci máme již domluvený zástup. V brzké době pak plánujeme udělat chodník a malé parkoviště pro čtyři auta před vstupem,“ doplnila Valíčková.

Jednou z prvních zákaznic byla také Jana Pojerová. „Chtěla bych všem poděkovat za zachování pošty v obci. Pokud je člověk mladý, tyto služby neocení, já si ale nedovedu představit jezdit na poštu někam dál,“ poděkovala všem nahlas dlouholetá obyvatelka obce.

Staré Sedliště není jedinou obcí na Tachovsku, které Česká pošta nabídla převzetí správy poštovních služeb. Již jeden rok podobný systém funguje také v Halži.

„Převzetí služeb pošty pro nás neznamenalo výraznější komplikaci a vše zůstalo v původní podobě. Jedinou změnou bylo, že pracovník poštovní služby přešel jako zaměstnanec pod obecní úřad. Sídlo zůstalo v původní budově, kterou jako obec vlastníme, občané tak žádnou změnu nezaznamenali,“ uvedla starostka Halže Jana Kiššová.