Sociální pracovníci v intervenčním centru fungujícím pod plzeňskou diecézní charitou ročně řeší až 100 případů domácího násilí. Podle vedoucí zařízení Lady Vlčkové počet obětí, mezi nimiž jsou ženy i senioři, v posledních letech přibývá.

Paní Lenka skončila několikrát kvůli útokům od svého manžela v péči lékařů. V dlouhodobém ohrožení byla ona i její sedmiletá dcera. O pomoc požádala policii, jež několikrát vykázala jejího muže z bytu. Podporu jí poskytlo též intervenční centrum. Nakonec se podařilo paní Lenku z bludného kruhu dostat.

Popsaný příběh je typickým příkladem lidí, kteří kontaktují sociální pracovníky charitního zařízení. Ne všechny případy však končí šťastně.

„Nejčastěji se na nás obracejí ženy ve věku 20-40 let. Problém je, že se bojí osamostatnit. Jsou závislé na partnerovi. Nemají dostatek financí, protože jsou například na mateřské dovolené. Obvykle ani nemohou udržovat kontakty s ostatními, nacházejí se v sociální izolaci,“ vyjmenovala Vlčková některé situace typické pro domácí násilí.

Ilustrační foto.
Plzeňským firmám kraluje výrobce doplňků stravy

Zatímco před pěti lety řešili odborníci asi 70 případů ročně, loni už počet stoupl na 100. „Setkáváme se rovněž s domácím násilím u seniorů. Týrají je dospělé děti, zpravidla synové. Jedná se o finanční vykořisťování nebo psychické násilí,“ uvedla vedoucí služby. Doplnila, že agresoři jsou lidé dlouhodobě nezaměstnaní, závislí na alkoholu či jiných návykových látkách.

Pětičlenný tým složený z psycholožky a sociálních pracovnic funguje zároveň ještě v dalším diecézním zařízení – Terénní krizové službě. Tady je pomoc daleko širší. Specialisté vycvičení v krizové intervenci se zabývají partnerskými a rodinnými problémy, ale také situacemi, kdy lidé ztratí někoho blízkého, jako například při dopravní nehodě. „Máme zhruba dvacet výjezdů ročně. Ke kolizím nás volají záchranáři. Pozůstalým poskytujeme psychickou podporu i praktickou pomoc jako třeba zajištění pohřbu,“ nastínila Vlčková.

Ředitel Diecézní charity Plzeň Jiří Lodr konstatoval, že důležitou součástí Terénní krizové služby jsou dobrovolníci, jichž v minulosti bylo asi 20. Teď se budou snažit tým obnovit. Oslovit plánují především studenty. Lodr také v současnosti jedná s Horšovským Týnem a Staňkovem, kde chce zřídit komunitní centra. Do nich budou dojíždět odborníci z Plzně.

Ilustrační foto.
Pomocné tlapky předají už dvoustého asistenčního psa