Na svátek, který 17. března slaví celý svět a nazeleno se přebarvuje všelicos, se poprvé letos připravuje Jasmína Kahovcová. „K tomuto svátku mě nasměrovala kamarádka, která ráda poslouchá irskou hudbu. Přemluvila mě, abych s ní šla do Zach´s Pubu, kde zazpívá irské písničky plzeňská kapela Poitín," vysvětlila Jasmína.

Zvědavá je na chuť zeleného piva. Ještě ale neví, jestli si dá nějaké zelené jídlo. „O jídle jsem vůbec nepřemýšlela, ale můžu to naplánovat," řekla.

Zajímavé menu irské kuchyně ode dneška do neděle servíruje Pivovar Purkmistr 
v Černicích. „Naši hosté budou moci ochutnat dušené jehněčí se zeleninou, hovězí svíčkovou se zeleným chřestem, rukolové ravioly s kozím sýrem, domácí špenátové těstoviny s lososem, řeřichové cappucino s marinovaným lososem nebo pistáciový krém 
s nakládanými višněmi," vyjmenoval manažer firmy Lukrécius Petr Míč.

Doplnil, že pivovar dnes narazí zelený dvanáctistupňový ležák svatého Patrika s příchutí tří bylinek – mařinky, meduňky a kanabisu. „Nabízeli jsme ho už v uplynulých letech. Pivo vzbudilo velký zájem, proto jsme ho letos připravili více," konstatoval manažer Míč.

Pivovar navařil 900 litrů zeleného pěnivého moku. Zákazníci si ho budou moci koupit v lahvích nebo nechat stočit do kegů až do neděle. Pivo bude k mání do půllitrových sklenic za 38 korun a do třetinkových sklenic za 28 Kč.

Den svatého Patrika se v sobotu bude slavit třeba i v Jameson rock clubu v Plzni na Americké třídě, který návštěvníky láká na dárky a přesvědčuje je, aby přišli v zeleném oděvu.

O svátku irského misionáře Jasmína pouze slyšela a na internetu četla, že v Irsku jsou oslavy velkolepé. Je proto zvědavá, jak budou oslavy probíhat v Plzni. „Doufám, že to bude super večer se správnou atmosférou, chytne mě to a svatého Patrika oslavím i příští rok," přála si Jasmína Kahovcová s tím, že jiný cizí svátek, jako třeba Halloween (jeho počátky také sahají do Irska), prý neslaví.

V Irsku ještě nebyla. „Když mě tam někdo vezme, tak se tam klidně pojedu podívat," smála se Jasmína.