Na tuhle chvíli čekali Plzeňané hodně dlouho. Budova městských lázní chátrala desítky let a byla ostudou Plzně. Nyní by měla lázeňská budova získat do tří let novou funkci a změnit se na Kulturní centrum Plzeňského kraje. V nových prostorách vznikne nová galerie, společenský sál a prostory pro kulturní spolky a kluby. První bourací práce začnou ještě do konce tohoto roku.

„V řádu týdnů proběhne bourání zadního traktu, v příštím roce na podzim by měl být vybrán dodavatel a předběžně v roce 2026 by mohla být celá revitalizace dokončena,“ přibližuje postup prací Libor Picka, krajský radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Vizualizace nové podoby objektu městských lázní v Plzni je k vidění na výstavě. | Video: Deník/Pavel Bouda

Na bourací práce obdržel Plzeňský kraj celkem tři nabídky.

„Jako nejvýhodnější jsme vyhodnotili účastníka s předloženou cenovou nabídkou téměř šesti milionů korun. Staveniště bude předáno bezprostředně poté, co podepíšeme s dodavatelem smlouvu a ta nabyde účinnosti. Pak má dodavatel tři měsíce na samotné bourání ve vnitrobloku,“ říká Martin Záhoř, krajský náměstek pro oblast sociálních věcí, investic a majetku.

Plzeňský kraj získal budovu městských lázní v říjnu loňského roku poté, co na základě znaleckého posudku krajské zastupitelstvo rozhodlo o koupi podílů společnosti TWB Praha. Za návrhem budoucí podoby a průběhu revitalizace budovy městských lázní stojí architektka Eva Heyworth.

Městské lázně, Plzeň, 5. 12. 2022

Podle jejího návrhu bude opravena stará budova lázní a dostavěny budou dvě nové budovy s novými prostory pro Západočeskou galerii. V menší budově budou tělocvičny a další prostory pro kulturní spolky a kluby. Za hlavním vchodem najdou návštěvníci prodej vstupenek, šatny a toalety, v prvním patře pak kavárnu s balkónem s výhledem na řeku. Po schodech bude možné vystoupat i do galerie, která bude mít čtyři patra. Společenský sál pro více než 500 diváků pak vznikne v hale původního bazénu. Zakrytím jeho vany bude možné využít prostor pod ním jako sklady nebo zázemí pro účinkující.

Lepší přístup do Kulturního centra by měla usnadnit i nová lávka přes řeku Radbuzu, kterou kraj ve spolupráci s městem v souvislosti s revitalizací objektu městských lázní plánuje. „Tyto projekty jsou sice na sobě nezávislé, ale budou se navzájem podporovat. Kdyby se povedlo zrealizovat je současně, bylo by to krásné,“ plánuje krajský radní Picka

„Propojení s městským centrem by mělo být zhruba v prostoru u budovy krajského policejního ředitelství,“ upřesňuje Aleš Tolar, náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy.

První návrhy budovy lázní vzešly už v roce 1914 z dílny architekta Bedřicha Bendelmayera. V důsledku války ale byly prostory otevřeny až v roce 1932. Po 2. světové válce byly zrekonstruovány a využívány do roku 1994, kdy došlo k jejich uzavření. Lázně pak chátraly a vnitřní prostory byly dokonce využívané hráči paintballu.

Náklady na celou rekonstrukci komplexu městských lázní jsou vyčísleny na 1 miliardu a 753 milionů korun.

Na architektonické návrhy vnější i vnitřní podoby budoucího komplexu Kulturního centra Plzeňského kraje architektky Evy Heyworth se můžete podívat až do 16. listopadu na panelové výstavě v Kopeckého sadech před budovou Západočeského muzea v Plzni.